???????????????????????????????Bruksel, 26 shtator -Regjimi komunist Jugosllav ne fillim, e me vone ai i Serbise shume shqiptarëve  jo se kishte prishur jo vetem diten por edhe jetën. Prandaj edhe shume mergimtare sikur ata nga Kosova ashtu edhe ata nga Kosova Lindore, kupto Presheva kishin marrur rrugën e mergimit, rruge kjo e hidhur e imponuar nga regjimet serbe nga koha e Rankovicit e deri tek diktatori i fundit “evropian” Milloshevic te cilat regjime ishin njepasnjë antishqiptare.

Burgosjet, kercnimet, ndjekjet atebote beheshin qellim per spastrime etnike te shqiptareve qofte ne Kosove apo Luginen e Preshevës. Njeri nga keto viktima ishte dhe veprimtari i shquar Halil Mustafa dhe vëllau tij tashme i ndjerë Mustafë Mustafa  ga fashti Shtrezoc i Preshevës,  aktivist te dalluar dhe veprimtar te shquar ne diasporen shqiptare, shkrua a agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” gazetari i se ciles ditë më parë trokiti ne derën e ketij veprimtari tze vyeshem nga Kosova Lindore ne Huy të Belgjikës.

 

Shtepia e zotëri Halil Mustafes dhe zonjes Mevlude Mustafa-Mehmeti  nga Presheva ne Huy te Belgjikes ishte shndrruar herë odë, herë tribune  e here  “shtab” per te ardhmen e Kosovës

 

???????????????????????????????Halil Mustafa (72) nga Shtrezoca e Presheva shumë i ri kishte leshuar vatanin. Si shumë mergimtar edhe Mustafa kishte dalur per te fituar kafshaten  e bukes.

“Nga viti 1964 jashte vendlindjes fillimisht per nja 7-8 vite ne Tuggba (Turqi)  e me pas ne Bruksel e se fundit ne  Huy te Belgjikes. Por ne vendlindje situata nuk ishte mire, vazhdimith sitaua deagrdohej bashke me presonin, shypjen, ku  shqiptaret ne shenjester te regjimit serbe si ne Kosove ashtu edhe ne Luginen e Presheves…” thone fillimisht z.Mustafa gjate bisedes me gazetarin e agjencise se lajmeve “Presheva jonë” i cili sot jeton dhe vepron me bashkeshorten tij Mevlude Mustafa-Mehmeti nga (Miratoca)  bashke me pesë femijet e tyre, dy vjaza e tre djem  (sot burra e gra) të mbushur shtëpine e tyre plote mbesa e nipa.

 

Pra,  aty ku bëhej fjale per Kosoven, Luginen e Presheves, ne pergjithësi për shqiptaret aty i kishe vëllezërit Mustafa nga Shtrezoca e Preshevës.  Në vitet 1979-1981  ishte kryetar i Klubit shqiptar “Abdullah Krashnica” në Namyr me pas edhe i atij “Idriz Seferi”

 

Duke folur per aktivitetet dhe atdhedashurine ne fillim ilegalisht e dikur pasi plasi lufta edhe legalisht, ne  vazhdim Halil Mustafa  tregon se “krahas punës me te vëllane ishim të inkuadruar ne lëvzjen shqiptare që kishin te vetmin ideal, mision.. dikush clirmin e Kosoves e dikush sensibilizimin e ceshtje së Kosovës dhe asaj mbare shqiptare ne vendin e tij ne perendim, aty ku vepronte.”

 

Halil Mustafa bashke me bashkeshorten e tij  Mevlude Mustafa-Mehmeti, thuajse kishte gjitha misionet, cka kontribuonte ku kerkonte kombi. Ata ishin prezent ne cdo cep te Belgjikes madje shpesh edhe ne Zvicer,m Francë..aty ku mbahenin mbledhje, tubime, demonsrata  apo ndihma te ndryshme..

“Me kujtohet si sot kur u bene lidhjet e para te personalietev osvare me Ameriken permes mikeshes sime Anne Mari Lisin e cila per Kosovën  intervenoi tek shefja e diplomacise amerikane Ollbrajt. Kete e dine te gjithe intelektualet qe bene gjume tek ne apo ngrenë bukë ne sofren tone, duke iu nisur nga  Adem Demaci, Ali Hadri, Mark Krasniqi, Zekirja Cana, Shaban Demiraj e shume e shume patriot e verpimtar qe nuk me kujtohen tash emrat e te gjithëve..”   rrefen veprimtari i shuar nga Kosova Lindore Halil Mustafa duke u kthyer mbrapa CD-ne rreth aktiviteteve të tija me miqte belg dhe amerikan per Kosovën, për shqiptarët..

 

Halil Mustafa te gazeta  belge  “Vers l’Avenir” ne vitin 1997 paralajmëroi luften dhe paqen, deri tek clirimi i Kosovës!

gazettaa11Halil Mustafa nje shok i dashur dhe i pandashem i Enver Hadrin si dhe mik i senatores belge Anne Marie -Lisin per 40 vjet rresht tregon me krenari sa punet jane bere ne per  Kosovën, ne favor te cshtjes shqiptare. Mu ky shqiptari nga Presheva ishte ai i cili ne Bruksel lidhi Kosovën me Amerikën.  Jo vetem kaq, veprimtari shquar nga Shtrezoca e Preshevës  ne favor te ceshjes se Kosoves nuk ishte aktiv vetëm ne tubime e demonstrata por edhe ne mediat belge due sensibilzuar ceshtje e Kosoves ne prag te luftes i cili nuk kalonte jave qe t’mos jepte deklarata apo intervista për zhvillimet ne Kosove, vendlindje per politikat shtypëse diskriminuese te regjimit serb.

 

Keshtu gazeta e njohur belge “Vers l’Avenir” qe botohej ne  kantonin Valonisë intervisten e fundit me Halil Mustafen nga Shtrezoca e Presheves, pak jave para se me kriste pushka e pare e UCK-së perballe armikut e kishte titulluar. Halil Mustafa: Shqiptaret nuk kane me se cfarë të humbasin ”  (“Mustafa Halili: Les Albanais, n ont plus rien à perdre” ) ne këtë  interviste per gazeten belge veprmitari i shquar nga Presheva ne Huy te Belgjikes kishte parlajmeruar faktotin evropian ne seline e BE-s ne Bruksel dhe ate mbar nderkombëtar se me Miloshevici, Serbia nuk e njeh gjuhen e dialogut pos grykes se pushkes, cka ashtu edhe ndodhi. ???????????????????????????????

 

 

 

SHPËRNDAJE