Preshevë, 26 janar  -Pjesëtarët e Ushtrisë së Serbisë kanë hyrë në veri të Kosovës, shkruajne sot mediat serbe m e titj “boba”-stik (“Srpska vojska ušla na Kosovo“) duke ju referuar njoftimeve te KFOR-it, raporton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke shtuar se ne para ca muajsh edhe ushris shqiptare ishte ftuar nga ajo amerikane ne Luginene Preshevës,  por nje gje te tille e kishin refuzuar se nuk duan të jenë prane nje ushtrie okuptare.

Mediat serbe thonë se sipas KFOR-it, ishte një “patrullë rutinë”e përbërë nga forcat ndërkombëtarë të Ushtrisë së Serbisë; në përputhje me Rezolutën 1244 të Kombeve të Bashkuara dhe të marrëveshjes ushtarako-teknike, në mënyrë që të ruhet paqja për të gjithë qytetarët e Kosovës.

Kjo foto thuhet se është bërë nga rreshteri amerikan, Caleb Bario, i cili ishte pjesë e patrullës

SHPËRNDAJE