Ballina Lajme Bota Ushtarët amerikanë shkatërruan autoblindat para largimit nga Kabuli – publikohen pamjet e...

Ushtarët amerikanë shkatërruan autoblindat para largimit nga Kabuli – publikohen pamjet e rralla

0

 

Shtetet e Bashkuara tashmë nuk janë duke e kontrolluar shtetin e Afganistanit.

Shteti aziatik është një kaos pas invazionit të talebanëve duke mos funksionuar pothuajse asgjë në këtë vend.

SHBA-ja pas vete ka lënë një numër të madh të armatimit dhe flotës ajore pas vetes, e cila gjë ka bërë të zemërohen shumë liderë botëror.

 

Në një video që po qarkullon në rrjetet sociale disa ushtarë amerikanë shihen duke u munduar të shkatërrojnë veturat e blinduara.

Theksojmë se talebanët me këtë forcë ajrore kanë lënë pas vete disa shtete të NATO-s, të tilla, si Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe shtatë shtete të tjera.

Ndryshe, Forcat Ajrore Afgane operonin 167 aeroplanë, përfshirë 108 helikopterë dhe 59 aeroplanë. Përpara rënies së Kabulit, Uzbekistani konfirmoi se 46 aeroplanë afganë, përfshirë 24 helikopterë, kishin mbërritur në vend për të parandaluar që ata të binin në duart e talebanëve. Komandanti i misionit të evakuimit të SHBA, Gen. Frank McKenzie, tha se trupat amerikane çaktivizuan 73 aeroplanë para se të largoheshin përfundimisht nga vendi të hënën në mbrëmje.

SHPËRNDAJE