Kiev, 16 mars -Fushata parazgjedhor ne Ukraine dfy jave para zgjedhjeve presedenciale ne Ukraine jane ne kulum, qe do të zhvillohen më 31 mars 2019. Një numër rekord kandidatësh presidencial po merr pjesë në këto zgjedhje – lista e atyre që duan të ulen në një karrige në Bankova ka arritur 39 persona. Sipas nje sondazhi, ish-kryeministrja e Ukraines Yulia Timoshenko po prine si kanditae potenciale dhe serioze ne krye të listes  per presidente shteti e cila para dy vitesh i tha stop Moskes dhe Putinit me okupimin rus, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Sipas nje sondazhi amerikan Julia Timoshenko, një kandidate potenciale dhe serioze për presidence e Ukrainës

Zgjedhjet presidenciale do të mbahen më 31 mars 2019. “Ne mars, kur do zgjedhem presidente e Ukrainës do e njoh shtetin e Kosovës..” i ka deklaruar znj.Timoshenko gazetarit shqiptar në Gjenevë. Nga viti 2005 deri në vitin 2010, Timoshenko, 57, ishte ne kyre te qevrise ukrainase. Yulia Timoshenko garon per presidente. Fushaten e nis kunder Rusise dhe pro Kosovës. Kte fushate pme emrine  Kosaoves dhe sjhoptareve ajo e nisi ne Gjenvë, rrespektivisjt ne Forumin Nderkombëtar te Crans Montana e cila u tregua e ashper ndaj regjimit rus te cilin e quajti agresor dhe diktarial te prire nga Putin.

Sipas sondazhit, Zelenskiy do të donte të merrte 28 përqind të votave. Ish-kryeministri Yulia Tymoshenko po ngrtiet vazhdimisht ..dhe po shkon kah verndi i dyte me 15 përqind per ta mposhtur kandidatin pro-rus Petro Poroshenko.

 

Yulia Tymoshenko bëri thirrje për sanksione më të larta kundër vendit agresorit rus dhe theksoi se Krimea e Putinit duhet të le rehat Ukrainën

Image associéeKandidati presidenciale  Timoshenko kas foluir për gjendjen politike dhe socio-ekonomike në Ukraine me shprese per avancimin dhe përparimin e reformave proevropiane në veçanti luftën kundër korrupsionit. “Ne besojmë shumë se ndryshimet reale mund të fillojnë në Ukrainë,” tha ne vazhdim Julia Timoshenko.

“Njerëzit e Ukrainës meritojnë vlerësimet më të larta, por ai fatally me fat me autoritetet. Sot, autoritetet e Ukrainës janë të korruptuar. Për këtë, përdoren paratë që përdoren për të shkuar në ushtri. Ky është korrupsioni më i tmerrshëm në një kohë kur ne përpiqemi t’i rezistojmë agresionit rus, në një kohë kur qytetarët, të cilët mezi mbijetojnë në kushte të vështira ekonomike, paguajnë taksat ushtrisë. Tani të gjithë njerëzit e Ukrainës e dinë se qeveria e lartë e shtetit përdor këto para për qëllimet e saj të korrupsionit dhe kjo vlen për të gjitha sferat e jetës “, tha Julia Timoshenko.

Paka para kandidimit per presidente udhëheqësja e Partisë “Batkivshchyna”  se cile si prine Julia Timoshenko eshte takuar me Zëvendës Sekretarin Amerikan të Shtetit për Çështjet Politike David Gale.

“Faleminderit për takimin tonë, sepse keni arritur në Ukrainë në një moment kaq të vështirë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë vetëm miqtë tanë, është një popull që po ndërton demokracinë në vendin tonë krah për krah me ne. Prandaj, ne mund të flasim sinqerisht për situatën në Ukrainë si partnerë strategjikë, ” theksoi Yulia Tymoshenko.

Para së gjithash, ishte rreth situatës në Lindjen e Ukrainës dhe në Krimenën e aneksuar.

Liderja Yulia Tymoshenko bëri thirrje për sanksione më të larta kundër vendit agresorit rus dhe theksoi se Krimea e Putinit duhet të le rehat Ukrainën.

Julia Timoshenko falënderoi Shtetet e Bashkuara për ndihmën që ata i japin vendit tonë në luftën për paqen, pavarësinë dhe integritetin territorial të Ukrainës.Image associée

 

SHPËRNDAJE