UEFA ka nisur një çështje disiplinore kundër Sergio Busquets te Barcelonës mbi racizmet e pretenduara Champions League gjysmë-finale me Real Madrid.

 

Real ka postuar një video në faqen e tyre zyrtare para se të filloj pjesa e dytë duke treguar Busquets kinse e ka quajtur Marcelon full-back “mono” (majmun) në ndeshjen e parë.

Rasti do të dëgjohet të dielën me një vendim.

Të dy klubet kane parashtruar ankesa, pasi eshte luajtur nje loje me karakter të keq të parë në Bernabeu, e cila u fitua 2-0 nga Barcelona.

Madrilenet ishin të pakënaqur me sjelljen e lojtarëve të kundërshtar dhe kartonin kuq treguar për mesfushorin Pepe (një nga tre shkarkimet gjatë lojës, së bashku me portierin rezervë te Barcelones Hoze Pinto dhe si dhe trajnerin Jose Mourinho).

Barça protestoi mbi komentet pas ndeshje te Mourinho duke aluduar për favore nga UEFA në lojëra të mëdha si ne Liga e Kampionëve dhe në pyetje marrëdhëniet e klubit Katalonje me organin drejtues Evropian.

Chelsea dhe Inter ish-bosi i Milanit ka zgjedhur të mos flasë me mediat përpara pjesën e dytë të gjysmë-finale në Camp Nou, e cila përfundoi 1-1, duke rezervuar vendin e Barcelonës në Ligën e Kampionëve finale në Wembley, ku ata do të luajnë Manchester United.

Në vend të kësaj, ajo u la të ndihmës Aitor Mourinho Karanka të vajtoj vendimin e UEFA-së të mos veprojnë sipas kërkesave reale të gamesmanship nga lojtarë të Barcelonës.

Ai tha: “Ndeshja ka qenë e lënë në hije, rezoluta e UEFA-së – është në një tjetër aeroplan tani.

“Ne kemi qenë të dënuar [me pezullime për Pepe, Sergio Ramos dhe Mourinho], por ka [Barcelona] lojtarë të cilët nuk i kanë respektuar parimet e lojës së ndershme apo që kanë bërë fyerje raciste, duke mbuluar gojën e tyre, i cili do të jetë në katran.

“Ne themi pa pushim ka standarde të dyfishta.”

Megjithatë, Barça trajneri Pep Guardiola kundërshtoi duke mbrojtur lojtarët e tij.

“Lojtarët e mi janë një shembull i profesionalizmit dhe ndershmërisë,” tha ai.

“Real mund të mendojnë se ne jemi unsporting por unë mendoj se pikërisht e kundërta. Katërmbëdhjetë nga 20 lojtarë në skuadër janë rritur në këtë shtëpi dhe të gjithë respektojnë vlerat e shtëpisë.

“Mourinho është në Barcelona për pesë vjet dhe ai e di vlerat tona:. Për të fituar, për të luftuar dhe fituar respektin duke respektuar rivalin tuaj”

SHPËRNDAJE