tunlkkGothard,  2 qershor  (Nefail Maliqi) -Dje jo vetem Evropa por e tërë bota kisjin syte kah Zvicra, pikërisht drejt tunelit Gotthard më të gjatë në botë (57 km) i cili u hap ne mënyre solemne ne pranine e mese nje mije pjesemarresve, perfshire ketu edhe autoritete me te larta zvicerane,  gjermane italiane tj…te shoqeruar edhe nga 300 perfaesues te mediave botërore, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” ne Zvicër.

 

Punëtoret shqiptare te tunelit Gothard: O sa mire me qene shqiptare ne Zvicër o hej, o hej.. !

Tuneli Gothatunlalbbrd  eshte me i gjati ne botë prej 57 kilometrash i cili Zvicrën Jugore (Tessinin) me kantonin Uri, njekohesisht edhe dhe shtet evropiane sidmos Gjermaninë, Italine dhe Frncën prandaj ishin prezent edhe Merkel, Renzi  dhe Hollande njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” e cila ndoqi drejt persedrejti ket evenment interesant ne Zvicër e pritur nga vitit 1999, kur kishte filluar te ndertohej.

Ndërtimi ka zgjatur 17 vite dhe e gjithë Zvicra, por edhe shumë shtete përreth janë fokusuar te ceremonia e hapjes. Forcat të shumta policie dhe ushtria kontrollojnë ngjarjen nga toka dhe ajri. Ne Gotthard sot ihsin 300 gazetarë  nga 20 vende të ndryshme te botes, ne  mesimn e  tyre edhe nje gazetar shqiptar.

 

Ing. Hans Gössnzer, shef i minatorëve: Nga 17 nacionalite kishim edhe dhjetra punëtorë shqiptare qe kontribuan ne ndertimin e tunelit Gothard

 

tunnIng. Hans Gössnzer, shef i minatoreve te Tuneli Gothard tha per “Presheva jonë” se ne mesin e puntoreve, 17 nacionaliteve qe moren pjese ne dretimin e tulenit, ka pasur edhe dhjetra shqiptare kryesisht nga Kosova e Maqedonia. Per rolin dhe kontributin e puntoreve zviceran dhe te huaj ka falenderuar edhe presidenti i Zvicres Johann Schneider-Ammann sipas te cilit tuneli Gothard eshte merite e te gjitheve, tunel ky i cili tash e tutje  do t’i sherbej jo vetëm qyetarëve per levizje te lire por edhe urë miqesie mes popujve evropianë me kontinentet tjera. Agjencia  e lajmeve “Presheva jonë” ka mesuar se mbi 100 shqiptare nga viset e ndyrsdhme te ballanit derdhen djersë  dhe gjakë gjate ketyre dy decenieve te fundit (nga 1999) nga dita e para deri sot, me rastin e inaugriumit te tunelit Gothard.

 

Agroni nga Prishtina dhe Shabani nga Lugina e Preshevës  të cilët ishin pjese e punëtoreve ne ndertimin e tunelit historik Gothard  kane pohuar për agjencine e lajmeve “Presheva jonë” se tuneli i Gothard eshte edhe merit e shqiptareve te cilet lane djerset dhe gjakun keto 17 vitetet e fundit. “O sa mire me qene shqiptare ne Zvicër o hej, o hej.. ! kane thëne per “Presheva jonë” disa puntorë shqiptare te Tunelit Gothard sipas te cileve krenohen se jane pjese e ketij tuneli historik me te gjate ne botë…

Sipas tyre nga viti 1999 deri sot mbi 100 shqipitare kane shërbyer ne ndretimin e tunelit Gothard nga dita e pare deri dje me rastin e inaugurimit te tunelit. cka shume punëtore shqiptare pesuan lëndime, kush te renda e kush te lehta..”  Prandaj edhe flamuri shqiptare dhe ai i Kosoves dje ishte aty jorastesisht ne mesin e punetoreve shqipatre i cili  valeviste perpkrah flamuri zviceran, gjerman, francez , britanik , kroat etj.

 

Gjatë ndërtimit të tunelit të parë Gotthard janë aksidentuar për vdekje 199 punëtorë, tuneli i ri ka regjistruar 9 aksidente me fatalitet. Ne krahasim me vite  nese kujtojme ndërtimin e tunelit të parë në Gotthard, para  130 vitesh, siguria e punëtoreve jane disa fishë më të mëdha. Do perkujtuar se  rreth 20 km gjatë ndërtimit Simplon Tunnel mori ejten e 67 punëtorëve. Pastaj ne vitin 1913 tuneli në Lötschberg (14.5 km) po ashtu shkaktoi 64 viktima.

 

Imami shqiptar Bekim  Alimi: Tuneli Gothard  ne sherbim  te qytetareve, urë lidhese mes popujve per te jetuar ne harmoni

bekJallCka ishe intersant se sot ne Gottard valëviti edhe flamuri shiptare, afer me te edhe ai nga Kosova,  te cilet i kishte shperndare gazetari i agjencise se lajmeve “Presheva jonë” ne Zvicër. Në ceremonin e  inaugurimit te Tunelit Gotthard  pos flamujve tane shtetëror mori pjese edhe imami shqiptar Bekim Alimi, perkunder asaj se u be propagande nga disa portale te cilat prezencen  etij e “kontstuan”. Imami Alimi ka thëne se ky tunel do te jetë jo nje tonel jo vetem  i tranpsorti, ekonomik apo levizjes se lire por edhe ne sherbim  te qytetareve, ure lidhese mes popujve per te jetuar ne harmi.

Pyetja e parë që ka marrë përgjigje është se në tunel ka valë telefoni. Udhëtimi i parë i trenit do bëhët në 12.15 dhe do ketë civilë, ndërsa në 13.30 do bëhet udhëtimi i dytë i trenit që do ketë personat VIP. Në bordin e trenit do jenë 1000 persona. Gjatë fundjavës pritet të ketë deri në 100.000 vizitorë.tunnll

SHPËRNDAJE