“Bota tani është e pasigurt se ku qëndron Perëndimi,” shkroi Tony Blair, i cili ishte kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar gjatë pushtimit të Afganistanit në vitin 2001, raporton mediumi politico.eu.

Tërheqja e SHBA ‘së nga Afganistani është “tragjike, e rrezikshme, e panevojshme”, tha Tony Blair të shtunën.

Ish-kryeministri i Britanisë së Madhe pretendoi se vendimi i presidentit amerikan Joe Biden për të tërhequr trupat nga vendi ishte bërë “në bindje të një slogani politik imbecilik për t’i dhënë fund” luftërave të përjetshme “.

Vendimi i Biden ka qenë nën vëzhgim ditët e fundit pasi militantët talibanë pushtuan vendin ndërsa forcat perëndimore u tërhoqën para afatit të fundit të gushtit. Qeveria afgane ka rënë dhe aleatët perëndimorë po përpiqen të evakuojnë qytetarët e tyre dhe afganët aleatë.

Në një artikull në faqen e tij të institutit të Institutit për Ndryshimin Global , Bler vuri në dukje se numri i trupave në Afganistan tashmë kishte rënë në minimum para tërheqjes dhe asnjë ushtar aleat nuk kishte vdekur në luftime për 18 muaj.

Blair, i cili ishte kryeministër gjatë sulmeve terroriste të 11 shtatorit dhe pushtimit të mëvonshëm të Afganistanit së bashku me SHBA në 2001, pranoi se gabimet “serioze” ishin bërë gjatë 20 viteve të fundit. Por ai paralajmëroi se: “Bota tani është e pasigurt se ku qëndron Perëndimi sepse është kaq e qartë që vendimi për t’u tërhequr nga Afganistani në këtë mënyrë nuk u nxit nga strategjia e madhe, por nga politika”.

“Rusia, Kina dhe Irani do të shohin dhe do të përfitojnë. Çdokujt që i jepen angazhime nga udhëheqësit perëndimorë, do t’i konsiderojë ato si monedhë të paqëndrueshme, “tha ai.

Bler paralajmëroi kundër vendosjes së “afateve arbitrare” për evakuimin e afganëve që ndihmuan forcat aleate. “Ne kemi një detyrim moral ta mbajmë atë derisa të evakuohen të gjithë ata që duhet të jenë,” tha ai.

Bler gjithashtu bëri thirrje për një “grup kontakti” të ri midis grupit të shteteve të pasura të G7 për të kërkuar llogari nga regjimi i ri afgan. Grupi duhet të punojë së bashku me NATO -n dhe Evropën, tha ai, me një listë të “stimujve, sanksioneve dhe veprimeve”, që synojnë të mbajnë nën kontroll abuzimet e talebanëve.

“Kjo është urgjente,” tha Blair. “Çrregullimi i javëve të kaluara duhet të zëvendësohet me diçka që i ngjan koherencës dhe me një plan që është i besueshëm dhe realist.”

SHPËRNDAJE