Në Itali, pikerkisht në ishullin Gigli (Toscane) mbrëmë ka ndhur një trishtim i madh, aksident tragjik e një anije gjiganteske Costa Concordia  me nje guri të madh në afërsi të brgedetit italian me rreth 4.229 udhëtare në bord.  Bilanci 5  te vdekur, mbi 100 te plagosur dhe rreth 17 ende te zhdukur pjesa dëmuese e udhëtarëve kane shpëtuar njoftojnë agjencine ndërkombëtare. Marinari (piloti) eshte burgosur menjehrë për ketë gamim i cila ka alarmaur një orë passagjerët pasi i kishte mëshuar anija gurit të në det afër bregdetit, njofton agjencia informative “Presheva Jonë”

Ishulli Gigli (Toscane) 16 janar/ AIK-Presheva Jonë

 

E shtune anije me plote udhtear me mbi 4000 sish niset ne oren 19:00 dhe fille pas dy ore pikerisht ne oeren 21:28 minuta përplasen në një guri ishullit italian, ka filluar  të fundoset. Anija “Costa Concordia” ishte duke udhëtuar nëpër Mesdhe, kur ngeci në rënë në afërsi të ishullit Giglio, në kohën kur udhëtarët ishin ulur për të darkuar. Disa prej tyre, nga paniku, kërcyen menjëherë në ujin e akullt. Raportimet e para kanë njoftuar  se anija Costa Concordianë në  ishullin Gigli (Toscane) ku ndodhi targjedia mbante 4.229 njerëz të përfshirë më shumë se 3.200 turistë nga 60 nacionaliteteve të ndryshme dhe një anëtarë të ekuipazhit mijë nga prejardhje të ndryshme. Vetem zvcerane jane mbi 50 sish.

Në Lindje të Italisë  pikerkisht në  ujdhesa Gigli (Toscane) ndohë një triashtim i madh, aksxindent tragjik e një anije gjiganteske Costa Concordia  me nje guri të madh në afërsi të brgdetut italian me rreth 4200 udhëtare në bord.

Kjo u tha e një roje italiane ri zhytës të bregdetit, vetëm pas zbulimit të trupave të dy turistët e diel. “Unë ndjeva trishtim të madh dhe unë kam frikë që ne mund të gjeni të tjerët, edhe në qoftë se është puna ime”, thotë Angelo Scarpa, 24, kthyer nga misioni i tij në portin e vogël të Giglio.

Ai tha se eksplorimi i ngadalshëm i anijes, ku tre të mbijetuarit u hoqën mes të shtunës dhe të dielën pasdite, një çift të rinj nga Afrika koreane, rreth mesnatës, pas 12 orë më vonë një arkëtar i anijes italiane.

Ekipet e shpëtimit, duke përfshirë të ndryshme Rojet bregdetare, marinës, ushtarake, zjarrfikësit vazhduan të kërkojnë për të mbijetuarit e mundur në trupave të pajetë të anijes gjigande prej 300 metrash, pas shpëtimit mrekullueshme e tre njerëzve në mes të shtunën në mbrëmje dhe drekë e diel . Deri në mëngjes vonë, Presidenti i Rajonit Enrico Rossi Toscana njoftoi se numri i zhdukur në mënyrë drastike u luspa përsëri në 17, pas “mbivendosje dhe kontrollet” çështje kur ai ishte larg 34-36 të humbur.

SHPËRNDAJE