Image associéePresidenti i vendit Hashim Thaçi veninen e taskave prej 100% Serbisë e ka quajtur si “vendim të pa menduar mirë dhe të pa analizuar”

Me 7 janar Thaci për TV e tij Klan Kosova te Baton Haxhiut kishte deklaruar se “Vendimi për taksën është marrë nga Enver Hoxhaj, në koordinim me Kadri Veselin. Ndërsa Ramush Haradinaj dhe të tjerët e kanë votuar këtë vendim”.

Dhe tash, nese bazohemi ne disa deklaratat te Hashim Thacit dhene dite me pare ne media se “taksa 100% vene Serbisë ishin ide dhe merite e PDK-së”, gjegjesisht e stafit te kesaj partie nga Kadri Veseli dhe Enver Hoxha del se kritikat e sotme te presidenti dalin kunder PDK-së dhe jaranave te tij qe ja “paskan vene Serbisë” ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Thaçi sot duke ju drejtuar Ramush Hardinajt, pardon Veselit dhe Hoxhajt ka thënë se “nuk duhen të nguten me vendime te bëni “yrysh” për ta vendosur taksën Serbisë”?!

Madje edhe Enver Hoxhaj hyre ne vallen e presidentit per tja “perforcuar” deklaraten e tij, duke thene se “taksa 10% ishte ideja ime (Enverit) origjinale, ajo 100% u propozua nga Kadri Veseli”

De per cudi, nese vertete PDK e Veselit paska “vënë” taksën 100% sic e tha Thaci, atehere pse PDK kërkon t’i heq Serbisë?! Me keto deklarata labile qe Thacit s ehste kah i pret sakcias ne n ej vend, duket se nuk e ka keshillatrin e mire, apo nuk po i paguan sa duhet, ka shkruar agjncia e lameve “Presheva Jonë”

Por Thaci si Thaci duke humbur busollen koheve te fundit aik me deklata sillet ne stilin pshyej e lipij.. Themi keshtu sespe, ai duke pare suksesin dhe efektin e taksave te cila gjunjezuan Serbine madje dhe Brukselin te cilat nisin te bluajtur me “bute” ai doli me deklarata, pas gati nje muaj, se “ideja qenka e PDK-së, pra e veslit dhe Hoxhajt”.

Ne Kosove viteve te fundit ka pasur disa ide, por ato kurre nuk u nisen apo nuk u zbatuan si iniciativa. Taksa prej 100 per qind e Ramush Haradinajt kunder Serbisë nuk ishte ide por iniciative. Sidoqfte, nëse PDK e Veselit e ja paska “vënë” taksen 100% sic tha shefi i tij Hashim Thaci, atehere pse PDK kerkon t’i heq Serbisë?! Keto hajgare s’pine uje sepse shqiptaret ne Kosovë nuk hane me barë, siq mendon PDK?!, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Ne fakt Thaci dhe PDK dhane ide po ashtu per rezoluta ne Kuvendin e Kosoves për ta “bashkuar” Luginen e Presheves, po ashtu paten nje ide për nje Referendu për ta “bashkuar” Luginen e Presheves me Kosovën, por te gjitha u harruan?!, A mos valle po presin qe edhe keto ide te PDK-së t’i zbatoje Qeveria e Haradaj, sikur qe ishte inicative me 100 % ?!

SHPËRNDAJE