Résultat de recherche d'images pour "hashim Thaci dubai interpol"

Dubai, 21 nentor  -Sot ketu nje Dubai kasne perfunduar punimet e Sesionit te 87 te Asamvblese se përjgithshme te Interpolit, me zgjdhjen e presidneitt e ri te Interpolit  Kim Jong-yang, duke refuzuar kandidatin rus te propzura nga Kremlini.

Perkunder angazhimi dhe fushates ofanzsive te ministrit te jashte te Kosoves Behgjet Pacollit për antersimin e Kosoves ne organizatat nderkombëtare, eshte per keqardhje deshtimin i Kosoves ne Interpol, qe ne Dubai deshtoi sa Kosova po aq edhe Rusia e cila provoi ta kontrolloj Interpolin përmes kandidatit te saj për president te kesaj organizate boterore, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva jonë” e cila me ftese te Interpol-it ndoqi punimet e Sesionit ter 87-të e Asamblese se Përgjithshme për kater dite rresht ne Dubai.

 

Thaci erdhi ne Dubai dhe iku si karapidak, I deshtoi plani pe rtja marrru “myzhden” Paclloit për “prnaimin” e Kosovës ne Interpol. Megjthate, Thaci i jep nje gjiro Dubait për të pare bukuritë, mrekullit e ketij vendi fantastik

Nje bashkepuntor i afer ne kabinetin e presidennces Kosovare ka njoftuar agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” mu ne diten e nisjes se Thacit per Dubai.  Sipas ketij burimi “Thaci shkoi ne Dubai pa paralajmerim, pa qene fare  i sigurt se do te pranohet apo jo Kosova ne Interpol. Ai shkoi me shume me “helbet”, me ndoshta pranohet,  shkoi për poena politik dhe per tja marrur myzhden, kesaj radhe

Pacollit. ” Por Thaci edhe kesaj radhe deshoti me Interpolit sikur dikur me UNESCO-n

Deshimi i Thacit per t ja marrru Pacollit myzhden për anetarim ne Interpol ishte nuk ishte i pari, ishte identik me ate ne UNESCO i cili dy-tri here ishte kot ne Paris dhe u kthye si Adem Alia me duar ngjep te shpija apo siq thone kah Presheva si karapidak.

Ai ne njefare menyre pa fije turpi ja kishte marrru myzhden Fadil Vokrri i cili kontriboi e sakrifikoi madje edhe me jete 8 (stresi) per ta futur Kosoven e UEFA e FIFA. Kurse Thaci me 20 gusht ne Budapest u pa ne korridoret e hoteleve, ne kohen kur mbahej Kongresi i 40-të të zakonshëm të UEFA-s në Budapest. Dhe pa kurrefar turpi pa levizur kembën per te lobuar, ja morri myzhden Fadil Vokrrit duke dhene deklarata ne televizonet e tij “ja une ju solla anetarsimin e Kosovës ne UEFA e FIFA” ?!

Po e njeja fytere ne menyre tinzare e bizare u pa edhe ne Dubai ku Thaqi pa asnje paralajmerim mediatik u pa ne nje hotel ne pritje te anetaresimit te Kosoves ne Interpol. Dihet ai erdhi ne Dubai per te fituar poena poltik, ne  stilin nese dhez dhez, lajmorhem ne opinonion duke dhene deklartata ne stilin e tij “ja unë presidenit i juaj ju futa Kosovën në Interpolin”.. Por, pasi si “dhezi” ai ju kishte lutur mediave te  tij qe i kishte marrur me veta qe t mos publikojne asgje per viziten e tij. Por disa nga keto media e “tradhtuan” dhe fotografuan me duar n’xhepa ne nje nga hotelet me luksoze ne Dubai i cili ne distandce prej qindra metrash ndiqte Asamblen e Përgjithshme te Interpol-it.

Hashim Thaci ne Dubaj, erdhi e u kthye si karapidak deshti t’ja marr myzhden Pacollit
Edhe pse u nda një buxhet i majmë nga ana e qeverisë së Kosovës, që të lobohet për anëtarësim, kjo nuk funksionoi pasi që Kosova nuk arriti të marr votat edhe pse në dy raunde, të hyjë në organizatën ndërkombëtare.

 

Rusia dhe Kosova persona non grata per Interpolin!

Résultat de recherche d'images pour "thaci putin"Nga 116 shtete që e kanë njohur Kosovën, në rundin e dytë, që ishte vendimtari, votuan vetëm 65 pro anëtarësimit në Interpol. Në të parin kishin votuar 76 shtete, që sërish paraqiste numër të vogël në krahasim me njohjet.  Asambleja e Përgjithshme e Interpolit, e cila po zhvillon punimet e Kongresit të përvjetshëm në Dubai, ka zgjedhur kandidatin nga Koreja e Jugut, Kim Jong-yang, në postin e presidentit. Ai do të vijojë mandatin e Meng Hongweit, deri në vitin 2020. Shqetësimet pati për shkak të aplikimeve të mëparshme të Rusisë për të ashtuquajturat “alarme të kuq” në Interpol, urdhërarreste ndërkombëtare për ata që kanë dalë hapur kundër Kremlinit, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar burimeve te Interpolit.

Për tetë herë radhazi, Kosova provoi të hyjë në INTERPOL, por nuk arriti, kjo për arsye të ndryshme. Nje ekspert per ceshtje sigurie ndferoimbëztare i ka thëne agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” se Kosuva nuk do te hyje ne UNESCO as ne INTERPOL perderisa ne krye te shtetit gjendet Hashim Thaci me nje dosje te dyshimte dhe politikaj tjere te lyera duart me gjak. Analistet kosovare pas deshtimit te Kosoves ne Interpol kane deklaruar se “Dështimi i Kosovës në Interpol eshte sukses i Rusise, Serbise dhe Thaçit”. Sipas tyre frytet e takimit te Thacit me Putinin po dalin, siq u deshmua ne Dubai.

Résultat de recherche d'images pour "kosova interpol"

SHPËRNDAJE