Preshevë, 2 shkurt  -Presidenti i Kosovës Hashim Thaci ky “gardian” i shqiptarëve ne ballkan më në fund hoqi maskën për shqiptaret e Luginës së Preshevës. Thaci dhe kryministrit shqiptar Edi Rama ishte i ftuar ne televizionin e Baton Haxhiu i cili pat kritika rreth organizmit ne studio si teknikisht po ashtu edhe me pyetje te cilit i tha “Mos fol ketu në Kosovë si sputnikiu i Rusisë..”, transmeton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

 

“Gardiani” Thaci tradhton Preshevën..

Në këte emision me mysfaire me Edi Ramen dhe Hashim  Thacin, ky i fundit i cli beri me shume fushate ka folur me pahire edhe per shqiptaret e Lugines se Preshevës për te cilet tha se “shqiptaret ne Luginën e Preshevës nuk kane probleme, jane mire dhe duhet te integrohen ne Serbi. Ata kerkojne nje Abetare here nga ne e here nga Shqiperia, nuk kane qëndrime te prera.”

Dzuke folur për shipotaretr e Lugines se Preshvës Thaci nder tjera tha se “Shqiptaret e jashte Kosovës, kurrë s’kanë jetuar më mirë se sa sot…” Analistet e Preshevës me  keto deklarata te Thacit jane befasuar dhe për agjencia e lajmeve “Presheva jonë” i kanë konsideruar si private dhe qëndrim tija private dhe jo te shtetit te Kosovës. Deklaratat e Thacit sonte ne TV Klan ishin tradhti dhe dorëzim para ceshtjes  shqiptarëve të Luginen e Presheves i cili deri dje së paku para zgjedhjeve ne Kosovë, Luginen e Preshevës e quante here “zemra e sqhiptzarisë” e herë “Kosovë Lindore..”

 

Thaci ky “gardian” i vetëshpallur i shqiptarëve ne ballkan,  nuk eshte kjo hera e pare qe kritikon e akuzon shqiptaret e Lugine edhe pse e kishin ushqyer me buke gjate luftes ne Kosovë dhe derdhen gjakë për pamvarësi, nëse kujtojme para tri vitesh fyerjet e shqiptareve në Preshevë kur ishte kryetar Ragmi Mustafa duke ju thënë: “turp, turp jazëk si nuk e mbrojtët, si e lejuat e heqjen e  lapidarit te UCPMB-së para komunës së Preshevës!..”

 

Por në fund te vitit te kalauar edhe Presheva ja ktheu duke i thënë: Jazek Hashim Thacit si e lejove lapiderin e car Dusanit në Mitrovicen e Isa Boletinit” !

 

Derisa raportet nderkombëtare si nga DASH, OKB, OSBE flasin për diskriminimin e shqiptareve etnik në Medvejgë, Bujanoc dhe Medvegjë. Për Thacin “shqiparet qenkan mire ne Luginen e Preshevës” kur ata janë të rrethuar nga forca të medha policor e ushtarake,. kur ata diskriminohen ne cdo sfere nga flamuri deri tek tekstet shkollore, diplomat e papunesia apo spastrimet etnike, pas zbrazjes se Medvegjës?! Po a thua sa do t’i ndihmojn ë keto deklarata te Thacit ne stilin e “melaqes” para speciales që në  Kosovën e pasluftes u vrane me shume shqiptare se sa serbë,  ka shkruar ne fund agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

SHPËRNDAJE