Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, të shoqëruar nga kryediplomati kosovar, Enver Hoxhaj janë takuar gjatë ditës me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon.

 

Liderët kosovarë kanë kërkuar përkrahjen e OKB-së e të Ban Ki Moonit për të mbështetur verimet e qeverisë në vendosjen e rendit dhe ligjit në veri. Jahjaga e Thaçi po ashtu i kanë kërkuar Ki Moonit të ndikoj tek Serbia e miqtë e saj “për tu larguar nga sjelljet luftënxitëse që po rrezikojnë stabilitetin në rajon”. Ata kanë kërkuar po ashtu anëtarësim të shpejt të Kosovës në OKB dhe institucionet e tjera.

Sekretari Ban Ki Moon mbështeti vendosjen e rendit dhe ligjit në gjithë territorin e Kosovës, si dhe vazhdimin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel

SHPËRNDAJE