Grupi terrorist i ISIS është ende nën kontrollin e vetëm një fshati të vogël në Siri. Është në këtë fushë që mijëra xhihadistë i janë dorëzuar kurdëve, mes tyre disa prej tyje jane nga Serbia, njfton agejncia e lajemeve “Presheva Jonë” duke ju referuar mediave boterore.

Rreth 5,000 luftëtarë u janë dorëzuar forcave kurde brenda pak ditësh, dhe mes tyre një gazetar kurd thotze se ka njerez edhe nga Serbia. Ai tha se ai erdhi për të përhapur Islamin në Siri.

“Në mënyrë për të ndihmuar njerëzit, për njerëzit, fëmijët, gratë … Unë u bashkua me luftën në mënyrë që të mbështesin Islamin, të përhapur atë në të gjitha pjesët e botës – tha ne gjuhen serbe gazetarëve te Kurdistanit gjihadisti nga Serbia.

“Nga në Frontit Nusra Al kam ardhur në Siri dhe ju jam bashkuar ISIS – tha ai

Përndryshe, Al Nusra Front, si një degë e Al-Kaidës ishte forcat forta ekstremiste në Siri, të cilat kontrollohen zonat në veri dhe në lindje, por në kohë ajo është e shtyrë ISIS.

Ky nuk eshte i vetemi persona nga Serbia qe lufton bashke me ruset ne përkrah ISIS-it, kane raprtuar mediat dhe organizaat nderkombëtare.

Gazet Daily Telegraph e Britanisë pohoi se një analizë e fotografive, postimet të mediave sociale dhe mediave iraniane, ruse dhe siriane tregoi se sulmi në qytet është udhëhequr nga trupat e Moskës, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Rruga mercenare e luftëtarëve serbë nga Ukraina në Siri. Serbët luftojnë në krah të Asadit për 2.000 deri në 5000 euro, mercenarët serbë  të cilët dje e ruajtën  Gadafin sot e ruajnë Al Assadin.

Terroristet “multietnik” nga Serbia ne Siri. Mediat botërore kanë  raportuar se sot në Siri luftojnë  mbi 500 mercenare serbë krahë për krahë  me rusët të cilët po masakrojnë  e  dhunojnë  popullatën siriane, në mesi e tyre edhe qindra shqiptarë.Ähnliches Foto

SHPËRNDAJE