Strasbourg, 31 tetor -Thone nje fjale ndoshta jo rastesisht “ra kjo deke e u pamë”!.. Dhe vertete pas raportit  te institutit zviceran te hetuesise, po shifemi kush cka eshte dhe cka do te jete, ku do te dalin ne shesh shume gjera se kush mund te qendroj pas ketij krimi, ku do te shifet se ne Kosove ka drejtesi apo dredhi. Pas ekspertizës së mjekëve zviceranë për rastin Astrit Deharit, ku thuhert qarte se ai eshte vrare ne burg, ceshtja e vdekjes se aktivistit te VV nuk eshte me nje afere e mbredshme, meqe ka kalur kufijte e Kosovës, parnadj edhe hetimeve për zbardhjen e vdekjes së Astrit Daharit tashmë kane nisur seriozisht duke iu rritur intensiteti, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Raporti nga Zvicra dridh jo vetëm drejtesine por edhe kreret e instituiciove te larfat te Kosovës: Astrit Dehari është vrarë, jo vetëvrarë, nje dosje qe mund te merret edhe Gjykata Evropiane ne Srastbourg

Résultat de recherche d'images pour "cour européenne strasbourg"Pas marrjes së raportit nga instituti zviceran, ka folur babai i Astritit tge ndjere. Avni Dehari ka thënë se e kanë marrë raportin në dy kopje, dhe sipas konkluzioneve ka dalë se Astrit Dehari është vrarë. Në pikën 2 të këtij raporti, më saktësisht tek kampionet e realizuara mbi orën e markës “MOWATCH”, thuhet se kanë vërejtur se ka ADN të një personi tjetër.

Tashmë lënda nuk do të jetë në duart e prokurorëve të Prokurorisë Themelore të Prizrenit. Hetimet për rastin e rrethanave të vdekjes së ish-anëtarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Deharit, që nga sot do t’i zhvillojë Prokuroria Speciale e Kosovës. Pasi u morr ceshtj e Astrit Deharit ne duar te zviceraneve, ku dolen ne shesh shume gjera, nuk perjashtohet edhe ajo se me rastin e “Astritit” do te merret edhe Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut (“Cour européenne des droits de l’homme”)

Ekspertiza zvicerane vërteton degradimin e ‘drejtësisë’ në Kosovë

Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” lidhur me ketë ka kontaktuar avokat m, eskperte dhe zyrtare te kesja gjykate evropiane ne Strasburgu. Sipas tyre “familjaret apo partia ku ka verpuar viktima, nese dyshojne se vrette eshte mbyturf ne burg dhe nese posedojne elemente dhe deshmi te duhura te keitj krimi apo attentati, mund te ankohet ne Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut me seli ne Strasbourg..”

Sipas nje nje eskperti ne Stasbourg ky rast mund t’i kushtoj shtrente Kosoves (ku presidne eshet Hashim Thaci, kur prokuria drejtohet nga miqte e tij)  mund te denohet me 5 milionë euro per vrasjen e Astrit Deharit, si demshperblim per familjen.

“Nuk jane te rralla denimet e shteteve nga kjo gjykate evropiane ku ne shume raste persona qofshin aktivist, gazetar apo njerez te rendomte vriten nga shteti përmes sherbimeve te bytre sekrete te tyre për arsyera interesi personal, kolektiv apo rivalet politik..” thote per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” eksperti nga Strasburgu.

Denime te shpeshta nga Stasburgu viteve te fundit ka marrur Rusia por edhe disa vende te BE-së, sikur Franca, apo Serbia nga vende ballkanike. Do përkujtuar se Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (KEDNJ-CEDH) dite me pare dënoi Francën me 6.5 milion euro për rastin Abdelkader Ghedir. (“La Cour européenne des droits de l’homme (CEDH) a condamné la France à verser 6,5 millions d’euros à Abdelkader Ghedir”)

Instituti zviceran i quajtur “Forensicons”, e drejtuar prej prof. dr. Ulrich Zolinger, ka nxjerrë një raport të bazuar në dosjen e Prokurorisë Themelore të Prishtinës, me anë të së cilës përjashton çdo mundësi që 35-vjeçarja ta ketë qëlluar veten me armë në kokë.

Juriste, eskprfete anti krim dhe analistë te kësaj fushe theksojnë se edhe ky rast, e dëshmoi se në Kosovë nuk ka sundim të ligjit, ¨nuk fujnkskon shteti juridik, por sundim të nëntokës kriminale dhe se vetëm në Kosovë, vrasja mund të “shitet” si vetëvrasje, prandaj me urgjencë duhet të kërkohet përgjegjësia individuale e kolektive.L’image contient peut-être : 2 personnes, personnes debout

 

 

SHPËRNDAJE