New York, 7 shkurt  -Ashtu siç ishte njoftuar para dy jave, sot mbahet seanca e radhës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën, këtë lajm e kanë konfirmuar edhe zyrtarisht, zyrtarët e OKB-së për agjencinë e lajmeve “Presheva jonë”.

 

Ambasadorja Citaku sot ne KS te OKB-së flet per here te pare për shqiptaret e dsiskriminuar ne Luginen e Preshevës 

Ardian Arifaj, këshilltari i Presidentit të Kosovës ka thëne sot për agejnciunee lajemeve “Presheva Jonë” se “ambasadorja e Repulbikes se Kosovës ne SHBA znj.Vlora Citaku do te prezentoj sot Kosove ne seancen e redhes të KS te OKB-së”. Mesohet se Dacici do te flas kyredsisht per serbet e Veriut dhe taksen e kryemisttrit Ramush Haradinaj vene Serbisë, kurse ambasadorja Citaku do te flas pos zhvillimeve te fundit ne Kosovë edhe per shqiptaret e diskrimunuar ne Luginen e Presheves dhe dmosdosshmerine e perfshirjes ne procesin e dialogut ne Bruksel, pas nje ser kerksash te perfaqesuesve nga Presheva.

Ndersa nga pala serbe perb alle Vlora Citakut do jete  Ministri i Punëve të Jashtme Ivica Daçiq.

Do theksuar se seanca e KS të Kombeve të Bashkuara megjithatë do të mbahet, përkundër disa zërave në këtë rast raportimeve të mediave serbe ditëve të fundit, se “në muajin shkurt nuk do të mbahen seanca për Kosovën në Këshillin e Sigurimit, për shkak përçarjeve në OKB”. Sipas mediave serbe “Daçiqi ka thënë se për herë të parë në Këshillin e Sigurimit në OKB nuk është caktuar rendi i ditës se kur do të mbahet seanca e ardhshme e KS të OKB-së”.

Shefi i OKB, Guterres: Taksat prej 100 % te kryeminisrit Haradinaj kanë shkaktuar pakënaqesi në Serbi!

Agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” ka mësuar se sot me 7 shkruit, në agjendën e KS të OKB-së pas Somalisë, në orët e pasdites (15h)  ambasadorët e vendeve anëtare të KS të OKB-së mblidhen për të deabtuar për Kosovën.

SHPËRNDAJE