Sesioni i 29 vjetor i Forumit Nderkombëtar të Crans Montanës sivjet po mbahet në Bruksel (Belgjikë) nga 27 deri më 30 qershor 2018, ku ne emsin e shume personalieteve boterore po marrion pesje edhe shiptare nga Sqhiperia e Maqedonia, pr jo edhe nga Kosova?!, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke shtuar se kosovaret kane harruar te lobojne te cilet po merren me politika ditore dhe fushata dikush per ta ruajtur karrigen e dikush per ta fituar..

Berisha i vetem në Forumin Nderkombetar ne Crans Montana?! Flet per te ardhmem proevropaine te shqiptarëve ne Ballkan. Punimet e sesonit po i ndjekin edhe  Irina Bokova, drejtoreshe e UNESCO-s, Nicola Sarkozi, Jemi Shea, Georg Ivanov, president dhe Zoran Zaev, kryeminister, Eugenia Timoshenku..

Ish-kryeministri Sali Berisha, gjatë Forumit të Crans Montana, është takuar me kryeministrin maqedonas, Zoran Zaev. Lajmi është bërë i ditur nga vetë Berisha. Berisha tha se në këtë takim ka marrë një lajm shumë të mirë, pasi qeveria maqedonase ka hapur tenderin për ndërtimin e rrjetit hekurudhor që do lidhë Shqipërinë me Maqedonin

Si çdo vit, shumë Krerët e Shteteve dhe Qeverive, Ministrave, anëtarë të parlamenteve, organizatave ndërkombëtare dhe personazhe të mëdha ekonomike nga mbi 100 vende to botes po marrin pjesë në këtë Forum.

Ndërsa bota jonë është gjithnjë e përçarë, ky forum ofron të marrin në konsideratë mënyra për të reinvent qeverisjen globale për t’iu përgjigjur sfidave të mëdha të tilla si ndryshimi i klimës dhe ndikimin e saj në mjedis, ekonominë dhe popullsinë , përhapjen e terrorizmit dhe mjetet për ta luftuar atë dhe rezistencën në rritje ndaj Globalizimit dhe efektet e saj të çoroditura.

Fushat kryesore të Programit do të fokusohen në një numër çështjesh kryesore: Shtetësia dhe pasaporta: globalizimi dhe lëvizshmëria; E ardhmja e Evropës Juglindore në pragun e Bashkimit Evropian..etj

 

SHPËRNDAJE