Bernë, 7 janar -Socialistja e  kryeqyteti helvetik nga Berna u zgjodh presidente e re Konfederatës Zvcerane me 186 vota nga 200 letvotime, kursen nenkryetar Guy Parmelin  (V D). Pra, presidente Zvcxrës për vitin 2020 Simonetta Sommaruga, njdfton aghejcnia e lajmeve “Presheva Jonë” ga Zvicra.

Para znj. Sommaruges, Micheline Calmy-Rey në vitin 2011 kishtze fituar 106 vota. Vitin e kaluar, Ueli Maurer mori 201 vota, duke barazuar me rekordin e mbajtur nga Jean-Pascal Delamuraz që nga viti 1988.

Para kësaj të fundit dhe që nga viti 1919, Fritz Honegger, Hans Hürlimann, Willi Ritschard, Hans-Peter Tschudi dhe Friedrich Traugott Wahlen kanë barazuar ose tejkaluar 200 vota. Në Dhjetor 2017, Alain Berset kishte fituar 190 vota, Doris Leuthard kishte mbledhur 188 një vit më parë dhe Johann Schneider-Ammann ishte zgjedhur me 196 vota në 2015.

Ne emër te komunitetit shqiptare ne Zvicer (rreth 300 mije) presidenten e re zvcerane  Cornelio Sommaruga e ka uruar gazatri yne i njohur nderkombëtar ne Gjenevë Nefail Maliqi.

Zonja Simonetta Sommaruga dite me pare ne bisede me gazetarin shqiptare ne Gjenevë i coli tashme gjendet ne krye te shoqates se gazetareve boterore ne Gjenevë ka deklaruar nder tjerta se “Zvicra do mbështesë Kosovën në luftën kundër krimit të organizuar, trafikimit njerëzor dhe trafikun e qenieve njerëzore dhe terrorizmit, duke përfshirë edhe përmes shkëmbimit të informacionit dhe të personelit dhe krijimin e grupeve të hetimit të përbashkët…”

Stabiliteti i brendshëm dhe rajonal, rimëkëmbja ekonomike dhe forcimi i sundimit të ligjit në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht funksionimi i shtetit juridik në Republikën e Kosovës, janë prioritetet e politikës së jashtme zvicerane në rajon, tha fillimisht Sommarruga.

Presidentja Simonetta Sommaruga në fund ka deklaruar për “Presheva jonë” se “shqiptaret janë mirë të integruar në Zvicër dhe se po kontribuojnë jo vetëm për zhvillimin e vendit tonë por edhe vendit të tyre duke investuar e ndihmuar familjet e tyre në vendlindje”.

SHPËRNDAJE