tvalbbbManbij, 6 gusht  -Sipas OSDH-së , një koalicion mes xhihadistëve dhe rebelëve islamikë është gati të rrethojë lagjet qeveritare të Aleppos pasi morën sot pozicione strategjike nga kontrolli i regjimit në jug të këtij qyteti sirian. Luftime te ashpra jane duke u zhvilluar dje dhe sot ne Siri mes forcave siriane (ISIS) dhe forcave te diktatorit siriane Bashar Al Assad. Burimet opozitar siriane, ka deklaruar të shtunën se rebelët , aleate te xhihadisteve-ISIS (Les rebelles, alliés à des groupes jihadistes) kanë thyer rrethimin e forcave qeveritare në qytetin e Aleppo, pas një javë luftimesh të ashpra, njofton e televizioni francez France24h, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Rebelët sirianë rrëzuan një helikopter ushtarak rus

tvsiiaas
Shteti Islamik avancon. Forcat e komandatit shqiptar Lavdrim Muhaxheri marrin qytetin strategjik Manbij. Mattheus Dalmas, korespeondet i Fracne24h nga frontet e luftes ne Siri duke dhene pamje direkte nga keto konfrontime, ku gazetari i “Presheva Jone” ka arritur te identifikoj ne ekran shqiptarin nga Kosova Lavdrim Muhaxheri i cili pas fitores ai perqafohet me ushtaret e tij duke festuar triumfin perballe diktatorit Bashar Al Assad..

 

Ne azhdim korrespondenti i ketij tv francez Mattheus Dalmas, ka phuar se “Forcat rebele Siri përmbysi situatën në Aleppo. Pasi dje (premte) kishin nisur një ofensivë të madhe në jug të Aleppo, rebelët sot ne diten e shtune u gjenden në një pozitë të fortë, te avncuar duke thyer rrethimin e imponuar nga regjimi siriane që nga 17 korriku i ktij viti. (“L’un des principaux groupes islamistes impliqués dans les combats, Ahrar al-Cham, a affirmé de son côté sur Twitter que l’avancée des rebelles“)

“Falmnderi Allahut, ne sot kemi arrtiur sukses me marrjen e akademise së altilerise dhe armatimit ne Aleppo te cilat sot  jane cliruar plotesisht dhe kemi avanacuar ne clirimin e trojeve te okupuara nga diktatori Bashar Al Assad..” ka pohuar komandati shqiptar Lavdrim Muhaxheri ne kyre te forcave te Shtet Islamik ne krance24h.,  duke njoftuar e ata kane marrur nje pike strategjike, qytetin Manbij ne Siri, transmeton “Presheva Jonë”.

sirrr

Rebelët sirianë rrëzuan një helikopter ushtarak rus, duke vrarë pesë personat që ishin në bord.Helikopteri u rrëzua në perëndim të Sirisë, teksa po kthehej në bazë. Fotot tregojnë se si rebelët tërheqin zvarrë trupin e njërit prej pilotëve.

 

Që nga viti 2012, Aleppo, një sfidë e madhe të konfliktit sirian, është e ndarë në mes të lagjeve lindore të kontrolluar nga rebelët islamik. Që nga 17 korrik Aleppo kontrollohej nga ana e regjimit sriian, kurse  sot tvlavdre  shtunë kjo zone ishte e rrethuar nga kryengritësit rrebele te shtetit Islamik

Mijëra luftëtarë janë të angazhuar në luftë kuer kryengritësive islamist  janë ndihmuar nga Front Fateh Shamit bashke me ta edhe forc iraniane dte Hezbollah dhe Rusia.

Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut (OSDH), një organizatë me bazë në Londër, kryengritësit arritën të shtunën për të marrë kontrollin e akademisë armatosjen, ku madh municionit janë gjetur, dhe më pjesë e akademisë së artilerisë. ” Xhihadistët e al-Sham Fateh Frontit kanë njoftuar ato duke marrë dy akademi dhe një pozicion të tretë ushtarake në të njëjtën industri.

Rebelët dhe xhihadistët gjithashtu përpiqet për të “kapur qarkut fqinj Ramoussa për të thyer rrethimin e lagjeve rebele”, tha Rami Abdel Rahman.

Më 31 korrik kryengritësit ndihmuar grupi xhihadist al-Sham Fateh kishte nisur në jug të Halebit kundër një ofensive për të thyer rrethimin e imponuar nga regjimi në zonat që i kontrollojnë në këtë qytet në veri të Sirisë.

Në veri të krahinës së Aleppos, një betejë tjetër ishte të shtunën në favor të rebelëve. Në Manbij, bastion i organizatës xhihadiste Shteti Islamik (IE), Forcat siriane Demokratike (SDS aleancës i luftëtarëve kryesisht kurdë) ka thënë kontrollin e 90% të qytetit, një pak më shumë se dy muaj pas lansimit ofensivën e tyre. Luftimi ishte ende duke u zhvilluar në qendër të qytetit të këtë vend strategjik, midis kufirit turk dhe Raqqa, fortesën e IE. Duke Manbij komplikojë furnizimin e këtij të fundit. (“À Manbij, fief de l’organisation jihadiste État islamique (EI), les Forces démocratiques syriennes (FDS, alliance de combattants à majorité kurde) disaient contrôler 90 % de la ville, un peu plus de deux mois après avoir lancé leur offensive. Des combats étaient toujours en cours dans le centre-ville de cette localité stratégique, située entre la frontière turque et Raqqa, place forte de l’EI. La prise de Manbij compliquerait l’approvisionnement de cette dernière.”)tvisss11

SHPËRNDAJE