flamerdoddStamboil, 7 gusht  -Miliona turq sot pasdite në Stamboll u tubuan për të mbështetur një tubim gjigand me presidentin e tyre hisotirk  Rexhep Tajip Erdogan, pas grushtit të dështuar nga “katilet”. Perkrahje te tilla pro ewrdoganit ka pasur edhe ne Kosovë, Shiperi, Presheve, Gjeneve, Berlin e ku jo se. Për tubmimin e sotem gjthpopullor ku muaren pjes eme milion persona ne Samboll kane rfaprtuar edhe medita boterore (“Erdogan attend le soutien de millions de Turcs”), trasbnmeton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Ne shume tubime e manifestime te tilla pro Erdoganit karhas flamurit turk eshte pare edhe flamuri shiptar kuqezi, nje pwerkrahje shteti mik dhe aleta te ASmerikes dhe Kosovës, deshmi jo vetëm mbeshtetëse por edhe miqesia mes popullit turk dhe shiptar, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

 

İstanbul'un fethinin 563. yıl dönümüKjo ngjarje duhet të shënojë hyjnizim e protestave të përditshme që pasuan grushtin e shtetit. Presidenti Erdogan më pas bëri thirrje mbështetësve të saj që të dalin në rrugë për të bllokuar puçistët. Ai i bëri thirrje përsëri për të ardhur en masse të dielën në një “Rally për Demokraci dhe dëshmorëve.”

Krerët e dy partive opozitare, shumë courted që puçit të dështuar, duhet të japë një fjalim pas recitimit të Kur’anit. Më pas ishte radha e presidentit Erdogan për të mbyllur ngjarje do të marrin pjesë 239 familjet e “dëshmorëve” të puçit të dështuar.

fft31_mf7257957Protesta është organizuar në shesh të madh të Yenikapi, përgjatë detit Marmara. “Triumfi i demokracisë, vendet përkasin popullit,” mund të lexohet në natën nga e shtuna deri të dielën në fletëpalosje detajuar transportin falas me traget, autobus ose metro për të hyrë në ngjarje.

Brutaliteti i grushtit të dështuar të 15 korrikut, ka tronditur një vend ku përpjekja e fundit e grushtit të shtetit të datës përsëri në vitin 1980. Madje edhe kundërshtarët e Erdoganit, të cilët denoncojnë autoritarizmin, preferojnë për të parë atë të mbajtur presidencën se sa të di një të ri grusht shteti.

yenikapi

SHPËRNDAJE