samm1122Gjenevë, 11 qershor  -Komuniteti shqiptar përshëndet daljen e një brezi të ri shikon në të ardhmen, ka sjkruar sot gazeta e njohur zvicerane “Tribune de Genève” ne nje shkrim te titulluar (“Les Albanais de Genève «gagnants dans tous les cas»”) dedikuard ndeshjes se sotme ne lens te Frances me Zvicres dhe Shqipërisë, transmeton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” ne Zvicër

 

Deputeti shqiptar ne Gjeneve Sami Gashi me flamur zvicerna ne dore, e me flamur shqiptar n’zemër

Shqiptaret ne Gjenevë  janë mes 15 000 dhe 20 000 në Gjenevë. “Për shkak dy nenshtesiuse dhe unanimisht takohet me përfaqësuesit e komunitetit shqiptar në Gjenevë. Perkunnder kesaj statistike jo zyrtare – ata identifikojnë rreth 5500 shqiptarë të Kosovës dhe 200 – duket foton më të saktë të komunitetit shqiptar. Ky komunitet do të shikojnë bashakrisht  ndeshjen Zvicër-Shqipëri këtë pasdite.

 

“Shqiptarët janë gjetur në të gjitha fushat, dhe gjithnjë në shërbim”, vë në dukje Sami Gashi, një punonjës i një firme ligji dhe kandidat në veçanti e parë me origjinë shqiptare për t’u zgjedhur në qytetin e Gjenevës. CDU flet me bollëk dhe me krenari tregon simbolin e tij në ngjyrat e Gjenevës. Ky shqiptarë e sheh këta lojtarë zviceran me origjinë nga ballkanike si një brezi i ri të lindur dhe integruar mire në Zvicër, të ndërgjegjshëm dhe e fokusuar në të ardhmen e tyre ” ka sjhkruar ageta zvcerane “Tribune de Genève” transmeton agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” ne Zvicër

 

sammKos111“Kjo është vetem një lojë futbolli” thote Albana Krasniqi Malaj, drejtoreshë e  Universitetit Popullor Shqiptar (UPA). Megjithatë, ajo ak shtuar se “footballi na prezanton me gjendjen tonë të identitetit. Dhe identiteti është shpallur në emocion,, ”
“Kjo nuk ishte deri në fund të luftës së Kosovës për të projektuar në të ardhmen”, shton Albana Krasniqi Malaj. Por ai që të ulet në Komisionin Federal për Migracion ka thënë se ardhja e shqiptarëve ka filluar edhe para konfliktit. “Vala e parë përbëhej nga punëtorëve sezonalë në 60 mund të nxënësit fushatë për pavarësinë e Kosovës erdhën pas tyre para valës së tretë të viteve ’90, gjatë luftërave në Bosnje dhe Kroaci. Së fundi, Zvicra ka pritur 200,000 refugjatë gjatë luftës në Kosovë, tku pjese dermuese  jane kthyer.”

Sidoqofte, sa i pekret ndesdhjes mes Zvicres dhe Shqiperisë Albana Krasniqi Malaj, pak a shume dihet rezultati rezultati dhe ka shtuar duke qeshur se “ashut keshtu ne  shqiptaret sot do te fitojnë në Lens te Francës..”
sammKos1222Në 39, Selajdin Salihu me sa duket nuk pritet asgjë. Patron i një kompanie  ndërtimi që punëson dhjetra persona, ai kryeson FC Kosova qe  dy vjet. Të gjitha buzëqesh – fëmija i saj i tretë ka lindur më pak se njëzet e katër orë para takimit me gazetarin zviceran i cili do të  festo dy gezimje bashke me ate titullin e tretë të kampionit ne ligën e Gjenevës.

“Në asnjë mënyrë klubi ynë nuk është i mbyllur. Por shqiptarët, ashtu si komunitetet e tjera, u mblodhën kryesisht në fushat e futbollit. ” thotë Salihu per gazeten “TDG”

“Te bartesh emrin e vendit  të origjinës në një dresë (T-chirt) është një përgjegjësi. Ne duhet të jetë i vëmendshëm ndaj çdo tepërt, sepse ekziston pergjejgësi nga ana e komunitetin..”  thotë presidenti i FC Kosova z. Salihu.

Sipas tij  “Sot, imazhi dhe rezultatet janë pozitive. Në të ardhmen, klumbi yne me  100 te elicensuar mund të jetë më shumë dhe kjo është  objektivi i presidentit, me një ekip edhe te  vajzave qe mund të veshin ngjyrat e FC Kosovës.”KosoFC11

 

SHPËRNDAJE