Image associéeNe disa qarqe filitet se Lugina e Presheves ështe ne gjume. Nese Presheva dhe Bujanoca jane ne gjume, kjo nuk don te thote kjo edhe  per Medvegjen e cila eshte aktive ne avancimin e zhvillimit ekonomik dhe te drejtave te shqiptareve ne kete mjedis multietnik. Duke mos u ndalur kesaj radhe tek roli dhe kontributi i akademik Idriz Ajeti dhe Jim Xhema qe hapen dyer te akademive boterore dhe ato te Shtëpise se Bardhe ne Uashington per shqiptari, mjafton te permendim ketu viziten e presidentit shqiptar Ilir Meta ne Medvegjë apo viziten e 50 nxenesve shqiptare nga Medevgja ne Tiranë.

Për dallim nga persheva dhe Bujanoca, Medvegja 365 dite e ka 28 Nntor, meqe atje vlaon félamuri gjigant shqiptar

Pastaj ndertimin e fabrikes se qorapave nen drejtimin e biznesmenit te njohur nga Medvegja Muharrem Salihu nje afarist i njour me renome evropiane.  Edhe vizita e Ilir Metes ne SHBA i shoqeruar nga kryetari i AFEDS-it z.Salihu ne New York beri jehone te madhe. Do shtuar se Muharrem Salihu eshte edhe iniciator i ndertimit te Autostradës Medvegjë-Durrës-Nish qe po gje n përkrahjjke diote e sa vie nga qebdrta evropiane meqerst po ngriten ura bashkepunimi mes popujve te ballkani, shkruan agejncia e alejmeve “Presheva Jonë”

Njëmbëdhjetë persona të punësuar në vetëqeverisjen lokale në komunën e Medvegjës, me urdhër te nje zyrtare komunale kane marrur urdher per ta mësuar gjuhën shqipe këtë vjeshtë, thane ne parlamentin e Serbise ne Beograd deputetja serbe Marija Janjushevic nga DVER-i. Lidhur me kete kane shkruar edhe mediat serbe te cilin vendim ne Medvegje e kane konsideruar si “skandaloze” (“Opštinski službenici u Medveđi dobili nalog da uče albanski jezik “) transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Sipas deputetes Janjushevic  ky “lajm ka shkaktuar reagime dhe kirtika te ashpra  në mesin e banorëve serbe të Medvegjës janë të dominuara nga frika se Medvegja mund t’i bashangjitet Kosovës”

Pra gjitha keto aktivitete, jo vetem Medvegjen, por edhe Lugina e Presheves eshte  sensibilizuar ne aren nderkombëtare fale angazhimit te tre personave Leme Xhema dhe  Florim Sahiti zyrtare keta te larte ne Komunen e Medvegjës si dhe Muharrem Salihun, kryetar i AFEDS.

Image associéeDo perkujtuar se Medvegja nuk ka jarani me Vucicin as nuk nderton lapidare per te prishur por punoen dhe vperon e asesi nuk premton.  Lideret e Medvegjes nuk rrahen fikziksiht mes veti si ata ne Presheve dhe Bujanoc

Nga Medvegja kreu i shtetit shqiptar, Ilir Meta ka deklaruar se uron që Beogradi të marrë vendimin e duhur në kohën e duhur për pavarësinë e Kosovës.

Gjatë një deklarate për mediat e kosovës dhe ato të Serbisë, Presidenti i Republikës është shprehur se Medvegj është ndjerë më mirë se në vendlindjen e tij.

“Shqiptarët e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit janë në vëmendjen time” është shprehur Presidenti Meta.

Medvegja nuk harrohet nga Presidenti Ilir Meta. pas vizites, ai tash ka ftuar ne Tirane nxënesit shqiptar

Résultat de recherche d'images pour "medvegja presidenti meta"Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka thënë se është i previligjuar që të pres nxënës dhe mësues të shkollave shqipe nga Medvegja.

“Shumë i privilegjuar të prisja në Presidencë, në një takim të ngrohtë e vëllazëror, miq të veçantë nga Medvegja, nxënës e mësues të shkollave shqipe”, ka njoftuar Presidenti Meta, citon agjencia e lajemeve “Presheva jonë”

Nga sot jo me vetëm “Medvedja” por MEDVEGJË

Résultat de recherche d'images pour "nga sot medvegja shqip"Pas urdhërit që zyrtarët serbe të Medvegjës ta mësojnë gjuhën shqipe që u bë temë debati pardje në Parlamentin e Serbisë në Beograd këtë komunë e ka qelë “mëngjesi” me mbishkrimin shqip MEDVEGJË mu para komunës.

Siç jemi dëshmitar, në  hyrje të komunës çdo vizitori i ka rënë në sy mbishkrimi vetëm serbisht (cirilikë dhe latinicë) që dikush gëzohej e dikush ndjehjet jo vetëm i dëshpëruar por edhe i diskriminuar.

Por falë autoriteteve shqiptareve në Komunë dhe presonit të OSBE-së bashkë me  ndërkombëtaret tash aty figuron edhe gjuha shqipe aty. Diçka po ndodh në Medvegjë. Mbesim me shprese se me kthimin e shqipes në këtë qytet do kthehen edhe shqipet tjera që braktisen vendlindjen, vatrat e tyre shekullore, meqë tashme aty ka edhe perspektivë, pune meqë diaspora shqiptare po investon aty,  po hape fabrika. Mirësevini në Medvejgën tonë!

Njëmbëdhjetë persona të punësuar në vetëqeverisjen lokale në komunën e Medvegjës, me urdhër të një zyrtare komunale kanë marrë urdhër për ta mësuar gjuhën shqipe këtë vjeshtë, tha sot ne parlamentin e Serbisë në Beograd deputetja serbe Marija Janjushevic nga DVER-i, raportoi dje agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”

Lidhur me këtë kanë shkruar edhe mediat serbe të cilin vendim në Medvegje e kanë konsideruar si “skandaloze”, transmeton “Presheva Jonë”Résultat de recherche d'images pour "ilir meta medvegja"

Meta pret nxënës dhe mësues nga Medvegja në Presidencë

SHPËRNDAJE