JA SE CFARË DEKLAROJNË PESË FUTBOLLISTËT SHQIPTARË (ME PASAPORTA ZVICERANE) TË NACIONALES ZVICERANE, 24 ORË PARA NDESHJES MES ZVICRËS DHE SHQIPËRISË

“Shqiptarët janë të ndarë. Ne ndoshta do t’i marrim disa fishkëllima, por disa prej njerëzve tanë janë krenarë për ne, për atë që ne bëjmë, përfshirë këtu edhe dresat e ekipit të kombëtares helvetike..”, thotë i qetë Granit Xhaka nga Bazeli, k

a thënë për “20 Minutes” njëri nga pesë shqiptarët të cilët do luajnë nesër në Lucern në anën e ekipit zviceran kundër Shqipërisë, rapron agjencia informative “Presheva Jonë”

 

SHAQIRI : Vëlla, duam tri pikë ! CANA : Vëlla, jam krenar që luaj për kombin tim !

Lucernë, 10 shtator
Ata janë të rinj, të talentuar dhe të mbajnë në supet e tyre brazilian ëndërr me kombin zvicerane. Janë shqiptare, ata përballen me Shqipërinë

Kjo është historia e një pjese, në rritje e popullit zviceranë, që do të takohen Lucern. Kjo histori është për kosovarët Valon Behrami, Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka, si dhe maqedonasit Blerim Xhemalin dhe Admir Mehmedi të cilët kanë jetuar në prani të prindërve të tyre në kërkim të një jete më të mirë. Kjo është mbi të gjitha guxi i tyre, emocione të forta dhe një ndjenjë e përbashkët për shqiptarët ¬ e Kombëtares sonë që të marten do të shkelin në ledinën e gjelbër në “Swissporarena” të Lucernit.
Para kësaj, ai ishte me një besim të palëkundur se të gjitha pesë vringëlloj mburoja e përqendrimit dhe profesionalizmi për t’iu kundërvënë shigjetat e flakta të sentimentalizmit përkeqësuar domosdoshmërisht. Melankolik, të ndarë zemra, ata janë në udhkryqe, gjenden para sulmeve nacionaliste të cilat ato janë objekt në vend. “Një fushatë në media filloi atje, por ne fare nuk brengosemi nga to..” siguroi Valon Behrami i biri i një azlanti i ardhru para pesë vitesh në Ticino.

“Shqiptarët janë të ndarë. Ne ndoshta do t’i marrim disa fishkëllima, por disa prej njerëzve tanë janë krenarë për ne,për atë që ne bëjmë, përfshirë kertu edhe dresat e e ekipit të kombëtares hlevetike..” ” thotë i qetë Granit Xhaka nga Bazeli.

Po, cila eshtë gjendja e tyre përpara se të përballet mes ekipti zvceran dhe atij shqiptar


VALON BEHRAMI:
“Unë shpresoj që të përfitojnë nga kjo përvojë e veçantë e cila po vazhdon të rritet. Zvicra na ka ofruar një të ardhme për mua dhe familjen time. Ndihem borxh, unë do t’ia kthej me të mira. ”

BLERIM XHEMALIi: “Kjo lojë do të jetë e veçantë. Kjo është arsyeja pse ne nuk duhet të bëjë gabime. Ne supozojmë rolin tonë të preferuar, pa fshehur asgjë! ”

GRANIT XHAKA: “Nëse unë shënoj gol, unë nuk dua të kremtoj. Mam rrespekt ndja shqiptarëve. Kur unë jam në terren, unë jap120%. Pavarësisht, nga ajo se kundërshtari është shqiptarë! ”

ADMIR MEHMETI: “Unë nuk dua të flas mbi këtë temë. Megjithatë, unë mund të garantoj se në qoftë se e kerkoni na unë. Unë jam i gatshëm, 100% i fokusuar për të përmbushur nevojat dhe për të shërbyer ekipit tim ku shërbej. ”

XHERDAN SHAQIRI: “Mua, më intereson vetëm loja. Natyrisht kjo është një ndeshje e veçantë për mua. Ajo, do të jetë e vështirë, por ne duam tri pikë.. ”

LORIK CANA: NË ZVICËR DO T’I BËJME KRENAR TIFOZËT SHQIPTARË !

Ylli i kombëtares shqiptar, Lorik Cana pas fitores ndaj Qipros prej 3-1, ka thënë se Edgar Çani dhe Erjon Bogdani kanë bërë diferencën në fitoren e kuqezinjve.

Sipas tij, fitorja ndaj Qipros ka qenë mjaft e vështirë. Ai thotë se Shqipëria e ka merituar fitoren. “Ishte fitore e vështirë, por është shumë e rëndësishme që morëm tri pikët. Ne me meritë kaluan në avantazh, por me pas pësuam një gol në mënyrë naive. Gjatë pushimit trajneri na tha diçka motivuese. Fitues shihet pas 90 minutave dhe kjo ndeshje ka treguar forcën e skuadrës. Mendoj se kjo fitore është meritë e të gjithëve, por dua të them se aktivizimi i Çanit e Bogdanit ka bërë diferencën”, ka thënë pas ndeshjes Cana. Kapiteni i kuqezinjve ka folur edhe për sfidën e radhës ndaj Zvicrës, ndeshje kjo që luhet të martën mbrëma në Luzern. Sipas tij, përballja më zviceranët do të jetë një ndeshje shumë e vështirë. Ai thotë se Shqipëria do të jep maksimumin në mënyrë që tifozët shqiptar të ndihen krenar. “Përkrahja e tifozëve tonë në Zvicër nuk do të mungojë dhe mendoj se do të jetë një mbështetje e jashtëzakonshme. Ne do të bëjmë gjithçka për t’i bërë krenar tifozët tonë. Por, duhet ta dimë se do të jetë një ndeshje e vështirë, sepse Zvicra ka ekipi kualitative me lojtar që aktivizohen në kampionatet më të mëdha. Ne do të kënaqemi edhe më barazim, por do të mundohemi të zhvillojmë lojën tonë në mënyrë që të marrim mirën”, tha Cana.

SHPËRNDAJE