Florida, 6 janr Të paktën 5 persona janë vrarë dhe tetë të tjerë u plagosën të premten në një shkëmbim zjarri në aeroportin ndërkombëtar të Fort Lauderdale Hollywood te Florida, njfotn agejncia e ajemeve “Presheva jonë” duke ju referuar burimeve policore amerikane.

 

Arrestohet sulmuesi i dyshuar, i cili sot në Aeroportin e Floridës, vrau pesë persona dhe plagosi së paku tetë të tjerë.

“Sulmuesi i dyshuar u arrestua”, njoftoi MSNBC, duke cituar burime nga policia amerikane. Mediat amerikane njoftojnë se i pranishëm në vendin e ngjarjes ishte edhe ish-sekretari për media i Shtëpisë së Bardhë, Ari Fleischer.

Ish-sekretari amerikan ka shkruar në rrjetin social Twitter: Jam në Aeroportin Ft. Launderale. Ka të shtëna armësh. Të gjithë po ikin.

Më vonë, ai ka bërë të ditur se situata ka filluar të qetësohet dhe Policia kanë bllokuar daljet e Aeroportit.

Shume  viktima nga një shkëmbim zjarri në një aeroport në Florida

Një person hapi zjarr sot në aeroportin ndërkombëtar në Florida, duke bërë dhjetëra viktima para se të arrestohej, njofton media amerikane.

Dëshmitarët tregojnë udhëtarë që arratisen duke vrapuar, të tjerë ishin mbledhur në pistën e aeroportit, sipas imazheve televizive të publikuara drejt për drejtë.

“Ngjarja ka ndodhur në zonën e marrjes së bagazheve”, njoftoi aeroporti.

SHPËRNDAJE