Këshilli Kombëtar Shqiptar propozoi librin e ish-Zonjës së Parë të Shteteve të Bashkuara për shkollën (“Albanski Nacionalni Savet predložio knjigu bivše prve dame SAD za školu”). Pas kesaj reagon Serbia permes Momçillo Pavlovic: Kjo është propaganda dhe provokimi, kane shkruar sot mediat serbe sipas te cilave kjo iniciative e KKSH-së qenka Skandaloze?!, për cka Beogradi i jep verejtje keitj insitucioni shqiptar ne Bujanoc te dsrejtuar nga dr.Shukir Ymeri per shperdarjen librit te ish-sekretares amerikane, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Mediat serbe: Skandaloze, KKSH ne Bujanoc ju dhuroi nxenesve shqiptar librin e Clintonit

Ndërmjet Shekspirit, Gi de Mopasanin, Bajroni dhe Stefan Zweig, në plan programin e gjuhës dhe letërsisë shqipe do të mësohet edhe për Hillari Klintonin, shkruajnë mediat serbe.

Një nga veprat që të lexohet dhe të analizohen nga nxënësit e vitit të parë të shkollës së mesme në komunat jugore të Serbisë në klasat me mësim në gjuhën shqipe është sygjeruar edhe autobiografia e ish zonjës së parë të Shteteve të Bashkuara, Sekretares së Shtetit dhe senatorit Hillary Clinton.

Këshilli Kombëtar i Arsimit, siç mësojmë, sugjeroi që Hillari të largohet nga plani dhe programi dhe ta zëvendësonte atë me përmbajtje më të përshtatshme.

Presidenti NPS Radivoje Stojkoviq, ka konfirmuar për “Novosti”, se në lidhje me këtë u diskutua në mbledhjen e fundit të Këshillit dhe se ata ranë dakord për programin mësimor si një e tërësi mund të mbështesin, por duke vërejtur se kjo pjesë duhet të largohet.

“Ne kemi propozuar “Autobiografinë” nga Branislav Nushiqit, e cila është lidhje e përsosur midis dy popujve – spjegon Stojkoviq për “Novosti”. – Kjo lidhje mund të jetë edhe familja Skenderbeut, vëllai dhe babai i të cilit ishin në manastirin Hilandar. Duhet të gjejmë shembuj që lidhin dy popujt”.

Që është biseduar rreth kësaj çështje në takimin e fundit është konfirmuar nga prof historisë Dr Momçilo Pavlovic, Anëtar i NPS.

“Në rastin e ish sekretarit amerikan të Shtetit, gruaja e ish-presidentit amerikan Bill Clinton, i cili ishte në Kosovë në mes të shqiptarëve dhe admiruar aq shumë sa që aitij i ndërtuan një monument – ajo nuk ka vend në këto përmbajtje..” ka thene ne vazhdim Pavlovic.

Ajo nuk është një shkrimtar, as nuk është një shkencëtar, as nuk mund të qëndrojë afër Stefan Zweig, Pierre dhe Marie Curie … Shqiptarët kanë të drejtë të propozojnë përmbajtjen e të cilave janë thelbësore për identitetin e tyre, por Clinton nuk është shembull ilustrues, kjo është një propagandë dhe një provokim i panevojshëm ka përfunduar ai

SHPËRNDAJE