Presheve, 23 shkurt -“Xhamajka e njohu Republiken e Kosoves” ishte ky lajmi i dites ne mediat tona apo hajgarja e keitj viti me shtetin e Kosoves?!, lajm ky i cli  eskluzivish tu dha ne mediat tashme te njohura te Hashim Tahcit ne Klan Kosova apo RTK. Por ky gezim i qyetetareve, kjo e “verte” zgjati vetem 24 ore. Ishte Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ai që fillimisht njoftoi për njohjen nga ky shtet, kurse “meritat” i pari i shtetit ia autribuoi ambasadores së Kosovës në Washington, Vlora Çitaku e njohur sipas mediave si “shvalerka” e presidentit, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva jone”

 

Vlora Citaku ne Beograd dhe Presheve hyri e doli pa asnje “therre ne kembe” ishte ne percjellje te BIA-s..”Shkelqimi” dhe renia e ambasadores se Thacit. Vlora e mashtroi Thacin apo Thaci e mashtroi Vloren?… 

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kishte raportuar i pari, nëpërmjet një njoftimi në llogarinë e tij, në rrjetin social Twitter, se ishte informuar nga Çitaku se Kosova ka siguruar njohjen nga shteti ishullor. Por, pak orë më vonë, Xhamajka ka mohuar se ka vendosur për njohje, duke e turpëruar Kosovën.  Nje burim diplomatik agjencise se lajemeve “Presheva jone” i ka then se “Serbia nuk ka halle te heqe njohje, por disa nga qeveria e Kosoves kane genjyer se ka njohur vendet pa e njohur fare. Kurse Beogradi permes  Ivica Dacic vetem ka zbuluar se cilat vende vertete se kane njohur per te cilat mediat ne Kosove kishin raportuar se ky shtet apo ai tjetri paska njohur Kosoven, pa e njohur fare?! Merre me mend eshte bere fushate me njohjen e Kosoves ne ket decenien e fundit, ne cdo kater vite, ne prag te zgjedhjeve ne Kosove. Kertop premtimer e genjeshtra ishin leshuar nga Enver Hoxhaj apo Hashi Thaci dhe Vlora Citaku.

 

Në lidhje me këtë ka reaguar Ministri i Punëve të Jashtme Behxhet Pacolli i cili ne bise për agjencine e lajemeve “Presheva Jonë” ishte shprehur se “Serbia, përderisa po prodhon lajme te rreme, Republika e Kosovës ka akredituar ambasadorin e vet në këtë shtet. Serbia prodhon lajme të rreme, ”fake news”. Dhe ne spo kemi kohe t’ju përgjigjemi, falenderojme vendeve mike për njohjet e leje më t’i pergjigjemi genjeshtrave te Beogradit. Eshte ne kod mes shteteve aq me teper mes fqinjeve per t’mos u perzier ne punet e brendshme. Prandaj, as ne se kemi ndermend tju përzihemi Serbise as punet e brendshme e as ne genjeshtrat e jashtme..”

“Edhe kjo ‘njohje’ e fundit e shtetit të Kosovës nga ana e Xhaamajkes rezultoi se ishte dështim i diplomacisë se kaluar nga koha e Enver Hoxhaj në vargun e shumë dështimeve të deritashme i cli per cdo shengjergj apo ne prag te zgjedhjeve premtonte per 5-6 njohje!? Pas deklaratave te ish-kryeministrit kosovar Haradinajt, duket se ambasadorja Citaku eshte ne panik dhe nga frika se do te shkarkohet pas një ser skandalesh dhe gafesh, ajo diteve te fundit po ben fushate pervetveten (ne vend se te loboj per Kosaven?!, per cka merr rogë te majme derisa veteranet e UCK-së skan buke, skan cfare t’i qesin fëmjëve në sofër?!) ne mediat kosovare tek te cilat i shkon fjala apo i ka nen kontroll Thaci duke publikuar fotografi te takimeve te saj spontane me personalitete apo gazetare te cilet i ka takuar rrugëve, korridoreve apo banketeve (zhurkave).

Te nisnin hetimet: Vlora Citaku me cfare dokumente hyri ne Beograd dhe cili ishte misioni i saj?

Image result for hashim thaci vlora citakuNese shume patriote, nacionaliste ne mesin e tyre dhe ish-komandant te UCK-së si Ramush Haradinaj qe nuk kane te drejte te hyne ne Serbi, atehere shtrohet pyetja se si e pat ket “privilegj” Vlora Citaku te hyjne ne Serbi, apo me cfare dokumente ajo qendroi 3-4 dite ne Beograd dhe Presheven?

Ambasadorja e Hashimit, Citaku hyri në Serbi me bekimin e BIA-s, me pecjellje te policise serbe më 4 nentor 2013 kur asnje politikaj kosovar s’munde te hynte ne Preshevë, kupto ne Serbi, kreret e PDK-së cudi e qelën “meqaven” hyne ne Serbi pa asnje therre ne kembë?! Ndoshta ish-kryeministri Ramush Haradinaj din dicka me shume se gazetaret dhe ka aresyet e veta me deklaratat e tij ne fund te vitit te kaluar kunder saj te cilen e ka vene ne siklet ate, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

Ambasadorja e Thacit Citaku shpesh per te qene ne epiqender te mediave ajo ose ka paguar portalet ose eshte merrur me afera e skandale sikur ajo me autobuseve neper Serbi. Kujtojmë se ambasadorja Çitaku deri më tani nuk ka dhënë asnjë sqarim për media lidhur me këtë çështje e cila ishte mesuar ti kerkonte serbeve flaje per disa autobus gjoja qenkan sulmuar nga serbet?!

Keshtu anetare te PDK-se sikur ministri Abdeltahiri edhe Ganimete Musliu edhe Vlora Çitaku kane qene ne Serbi ne emër te disa vizitave ne Presheve dhe Beograd.  Beogradi dhe vete ministri serb Dacic per viziten e Vlora Citakut ne Beograd e justruifuikon me ate se per Citakun ska problem me hyre ne Serbi, meqe ajo qenka “qyetetare e Serbise”. Sikur ne Beograd ashtu edhe ne Presheve, deshmitare okulare kane  dkalaruar agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” se amabsadorja e Thacit Vlora Citaklu Serbi ishte në përcjellje te BIA-s, kjo u pa si në Beograd ashut edhe ne Preshevë?! Prandaj, Kosova te nis hetime, ndaj emisares se Thacit ne Serbi per ndryshimin e kufijve. Vlora Citaku me cfare dokumente hyri ne Beograd dhe cili ishte misioni i saj? Ne kohen kur ajo ishte sekretare e Hashim Thacit (PDK) agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” kishte dhene lajmin ekskluziv nga selia e Kombet e Bashkuara duke publikuar nje raport konfidencial te OKB-së ku bente fjalë per dhunimim mbi 20.000 femrave kosovare qe atebote nga disa portale ky lajm ishte cilesuar “spekulativ”.

Njohja e Kosovës
144 shtete anëtare të OKB-së e njohin zyrtarisht Kosovën si një shtet sovran. Çështja e njohjes diplomatike u mbetet tërësisht individëve individualë në varësi të politikave të tyre të marrëdhënieve të jashtme. Po ashtu konsiderohet se nuk ka dhënë ndonjë deklaratë zyrtare mbi çështjen nuk tregon domosdoshmërisht se një shtet është kundër pavarësisë së Kosovës. Disa vende si Bolivia, Spanja, Siria, Ukraina, Kina dhe Rusia mbështesin qëndrimin e Serbisë në lidhje me Kosovën. Por keto jane te pakta

Se Kosova eshte njohur nga 144 vende deshmon edhe mediat boterore, sikur gazeta prestigjioze “Le Figaro” e cila e ka kofirmuar kete (“Parmi les 193 États membres de l’ONU, 144 ont reconnu le Kosovo”)

 

SHPËRNDAJE