Preshevë, 24 shkurt -Keto dhjete vitet e fundit sikur Shqiperia ashtu edhe Kosova perveq fjaleve dhe premtimeve nuk kane bere asgje per shqiptaret entik ne Lugines se Preshevës nese kemi parashys rolin dhe kontributin e qeverise se Beogradit per serbet e Kosovës. Ne fakt jane bere disa vizita nga deputete, ministra e autoritete te larat nga Tiranes dhe Prishitnes, por as nga to asgje nuk ndryshoi,  qe duket se ishin vetem per flija apo per biznese, meqe situata ne keto vendbanime shqiptare mbetet e njete, madje edhe me e mjere, shqetuese edhe per faktorin nderkombëtare. Thene shkurt shqiptaret etnik ne Medvegje, Bujanocit dhe Presheve deri tash kane qene te injoruar nga Beogradi kurse te harruar nga Tirana e Prishtina ku Lugina e Preshves po mbahet ne status quo, as ne lufte as ne paqe. Kete me se miri e deshmon eksodi sitematike nga keto treva shqiptare, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Ku është “gardiani”?, Medvegja shkoi.. Prishtina të mbroje shqiptaret e Lugines jo me fjale, por me vepra si Beogradi serbet e Kosovës! Kjo vlene edhe per Shqiperinë!

Megjthate, diteve te fundit ka levizje te reja nga Kosova dhe Shqiperia, me ardhjen e qeverise Kurti ne pushtet, cka ka nxitur edhe Tiranen zyrtare te bejne dicka me serioze per shqiptaret e Lugines se Presheves te cilet deri tani konsideroheshin si jetim, të lene pasdore. Dikur ne prag te zgjedhjeve ne Kosovë Hashim Thaci thoshte se “unje do jem gardian” i shiptareve jashte Kosaovës. afgjencia  elajemeve “Presheva Jonë” ka pyetur ku është kly “gardian”?, Medvegja shkoi.. Prishtina të mbroje shqiptaret e Lugines jo me fjale, por me vepra si Beogradi serbet e Kosovës!

Pas nje takimi i Ministrit te Jashtem te Kosoves Glauk Konjufca dhe atij te Shqiperise Gent Cakaj kane dalur me qendrime te perbashketa perballe krizes ne Luginen e Preshevës.

“Në cilësinë e drejtuesve të politikës së jashtme të Republikës së Kosovës dhe Shqipërisë nënvizojmë edhe njëherë rëndësinë e mbështetjes së koalicionit të partive politike shqiptare në Luginën e Preshevës.” thuhet ne deklaraten e perbashket te dy shefave te diplomacive shqiptare asaj te Prishines dhe Tiranës. 

Sipas Konjufca-Cakaj “Ky koalicion është thelbësor për ngritjen e frymës kombëtare dhe ruajtjen e të drejtave politike të shqiptarëve në Luginë. Ndaj, ne nuk do të kursejmë asnjë përpjekje për ta mbështetur projektin e Luginës së Bashkuar deri në fund!”.

Mbetemi me shprese qe keto premtime te reja te dy ministrave t’mos mbeten vetem fjalë, te mos jene te njejta sa per sy e faqe sikur ato te parat te qeverive te meherrshme te Kosoves kur per cdo kater vite, ne prag te fushatave e perdornin Luginen e Presheves si karte per fushata dhe interesa te tyre personale dhe karrieriste.. 

SHPËRNDAJE