Bruksel, 26 prill  -Sipas Reporterëve pa Kufij (“Reporters sans Frontières”)  klima e urrejtjes ndaj gazetarëve  në Evropë, sidmos en ballkan po rritet. “Reporters sans Frontières” e pa kënaqur me lirune e shtypit ne Serbi, Kosove, Maqedoni, Shqiperia pak me mire. Psh Shqipria ne ranglisten e “Reporters sans Frontières” gejnmdet e 75), kurse  Serbia-76, Kosova (78), Mali i Zi (103), Maqedonia (109), njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar raportit te posapublikuar të kesaj organizate nderkombëtare qe mbron gazetaret dhe lirine e mediave ne bote.

“Urrejtja e gazetarisë” kërcënon demokracitë. Serbia ne rangliste gati e fundit (77)

“Liria e shtypit është përkeqësuar edhe më shumë në botë vitin e kaluar, shqetëson OJQ-në Reporterët pa Kufij në raportin e saj vjetor të lëshuar të mërkurën. Përveç kësaj, klima e urrejtjes ndaj gazetarëve, e cila po zhvillohet në Evropë deh ballkan po kërcënon demokracitë.

Harta botërore e hartuar nga RSF nga renditja e saj botërore e lirisë së shtypit është errësuar më tej. Në raportin e saj vjetor të lëshuar të mërkurën, 21 vende tani janë vendosur në një situatë “shumë serioze”, një nivel rekord. Iraku është bashkuar me këtë kategori të regjimeve autoritare si Egjipti (161), Kina (176) apo Koreja e Veriut, ende në 180 dhe pozita e fundit.

 

Degradimi në Evropë dhe Ballkan

Në Serbi, e cila ka rënë ndjeshëm (76, -10), klima është gjithnjë e tensionuar që nga zgjedhja e ish kryeministrit Aleksandar Vuçiç, i cili përdor mediat pro-qeveritare për të frikësuar gazetarët. . Përdorimi i fjalorit të “tradhtisë” dhe “spiunimit të pagesës së huaj” është bërë i përsëritur. Në Shqipëri (75, +1), kryeministri Edi Rama sulmoi gjithashtu gazetarët këtë vjeshtë duke i quajtur ata “injorantë”, “helmues”, “sharlatanë” dhe madje edhe “armiq publik” “.

Megjithatë, gjuha e urrejtjes dhe sulmet ndaj shtypit nuk janë më prerogativë e shteteve autoritare, konfirmon raporti. Katër nga rëniet më të forta të regjistruara këtë vit janë në vendet evropiane: Republika Çeke plummets nga 11 vende në 34. Presidenti Milos Zeman u shfaq në një konferencë shtypi me një kallashnikov të rremë me mbishkrimin “për gazetarët”.

Në Sllovaki, ish-kryeministri Robert Fico i quajti gazetarët “prostituta të pista anti-sllovake” dhe “hije të thjeshta idiotike”. Maltë, ku një gazetar anti-korrupsion u vra, ra 18 vende në 65, dhe Serbia humbi 10 (77). Shtetet e Bashkuara të Donald Trump, një vend i amendamentit të parë që shenjtërojnë lirinë e shprehjes, humbasin dy vende në renditje dhe bien në vendin e 45-të. Sipas Reporterëve pa Kufij (“Reporters sans Frontières”)  klima e urrejtjes ndaj gazetarëve  në Evropë, sidmos en ballkan po rritet. “Reporters sans Frontières” e pa kënaqur me lirune e shtypit ne Serbi, Kosove, Maqedoni, Shqiperia pak me mire, njofton agjencia e lajemeev “Presheva Jonë” duke ju referaur nje rpaorti te posapublikuar të kesaj organizate nderkombëtare qe mbron gazetaret dhe lirine e mediave ne bote.

 

 

 

 

SHPËRNDAJE