Gjeneve, Zurich, 22 qershor -Ndeshja mes Zvicres, apo siq u shkruaj edhe ne mediat zvicerane mes “Shqiperise” dhe Serbise perfundoi ashti siq ishte pritur me fitore (2:1)  ne favor te ekipit NATI te përbere zvicerano-shqiptar, fitorte kjo e cila gezoi pa mase 16 milionë, pra jo vetem zviceranet, por edhe shqiptaret ne Balkan dhe Evropë.

 

Por, pas disfatës së Serbisë nga Zvicra, nga poltiikaj e mediat serbe nga inati dhe te deshpruar u ngrit shume pluhur pse Shaqiri dhe Xhaka dhe gjthe shqiptaret po ngirisn duart larte ne shenje shqiponje dhe tash budallakia e serbeve ska skej..,  duan qe shquiptareve t’ja ndalojne kete duke e interpretuar ne menyra te ndryshme, saqe shpesh shkojne edhe ne naivitet duke ndersyert edhe FIFA-n te marre masa?!

Por duket se serbet me shume po snesibilzojne ket punene simblit shqiptar me duar,  duke harruar se në të njëjtën mënyrë si shiptaret beri shiponjen edhe kapiteni zviceran Stefan Liechtsteiner, pasi u shenua një gol. Dhe jo vetem shqiptaret, e jo vetem Stefan Liechtsteiner, por edhe shume poltikaj zvceran dhe boterore sot bejne shiponjen , simbiloin e shipztareve gati pas cdo suksesi apo fitore. Duket se simboli shiptar., duke bere shqiponjen, po bëhet tashme nje simbol simpatik, peshreshëdetje nderkombetare  “falë” zhurmes se serbeve rreth simboleve shqiptare, ka shrkuar agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Edhe policia zvicerane bejne shqiponjen, ngrehin vallen dhe festojne me shqiptaret fitoren kunder Serbisë VIDEO

Per te ndje kur ndeshjen mes Zvicres dhe Serbise autoritet zvicerane kishin pergartitur “Fan-Zona” ne sheshe apo qendra te qyteteve me te medha ne Zvicer si ne Gjeneve ashtu edhe ne Berne, Berne, St.Gallen, Lugano dhe ne cdo qytet tjeter, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Zvicra.

Ne ballkonete  shtepive dhe ndertesave ne Zvicer krahas flamujve boteror valonin edhe flamuri i dy shteteve shqiptare ai i Shqiperise dhe Kosovës

Résultat de recherche d'images pour "Zvicra seria zvicër"

Me fitoren e Zvicres kunder Serbise nuk ndodhi asnje incident ne kete vend, por u festua ne menyre tze qete dhe dinjitoze, krapërkah zvicerane e shqiptare (kupto rreth 300.000) ku valonin paralel

flamujt sa zviceran dhe flamujt e dy shteteve shqiptare, ai kuqezi me shqiponje dhe ai i Kosovës. Edhe policia zvicerane bejne shqiponjen, ngrehin vallen dhe festojne me shqiptaret fitoren kunder Serbisë. Kjo u pa ne Gjeneve, Turganu, Zurich dhe qendra tejar te Zvicres.

Ne shume qendra zvicerane fitorja e Zvicres  u kremtua bashkarisht me zviceran e shqiptare me daulle, muzike e valle popullore. Pas ndeshjes  rruget ishin plote e perplote me tifoze due festuar deri ne mesaante me flamuj te ngjitur neper vetura.

Résultat de recherche d'images pour "Zvicra seria zvicër"

Tifozet shipatret te soqeruar nga zviceran brohoritje si Fitote fitore, pore dhe u dejguan kenge si Oj Kosove oj Nane ime..” apo “Xham

adani vija vija eshte Ksova eshet Sqhiperia..” si dhe “Neno mos ke frike se ke djemt ne Zvicer e Amerikë..”

 

Mbulohet Flamuri Serbis ne Zvicer me Flamur te Shqiperis pas fitores ndaj Serbisë

https://www.youtube.com/watch?v=8OSSbaUUWto

Një shofor serbe i cili edhe pse kishte humbur Serbia ai provoko shqiptaret me nje flamur serb dhe duke ngritur  tre gishtrinje. Shqiptaret ju përgjigjen atij duke ja hequr flamurin serbe e mbi veture duke ja vëne mbi te, flamurin shqipatar, me shqiponjen dy krene, ashtu sikur i berne duart e Shaqiri dhe Xhaka duke bere shqiponjën pasi shenuan dy gola per ekipin Zviceran kuder Serbise ne Rusi, duke bere krenar zviceranet dhe shqiptaret.

Shqiptaret i thane shoferit serb qe te shkojne keshtu me kete flamur kuqezi deri ne Beograd, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”Résultat de recherche d'images pour "Zvicra seria zvicër"

SHPËRNDAJE