Ditëve te fundit mediat gjermane pas takimit të presidentit serb Aleksander Vucic dhe se fundit te atij kosovar Hashim Thacit me kaceleren Angela Merkel, kane folur edhe per shqiptaret etnik te Lugines së  Presheves, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”.

A do ta njohë pavarësinë e provincës së shkëputur lidershipi aktual politik në Beograd? Dhe kur do të ndodhë kjo? Për disa ditë, mediat serbe spekuluan në skenarë dhe afate të shumta. Një gjë është e sigurt edhe pse: presioni po rritet…ka shkruar RTDeutsch.

 

Zgjidhja e çështjes së Kosovës: Presioni ndaj Serbisë po rritet (Lösung der Kosovo-Frage: Der Druck auf Serbien nimmt zu)

Zgjidhja e çështjes së Kosovës: Presioni ndaj Serbisë po rritet (“Lösung der Kosovo-Frage: Der Druck auf Serbien nimmt zu”) eshte ky titulli i gazetave gjemrane nga takimi i fundit e presidentit serbe Aleksander Vucic ne Berlin me kancelaren Merkel, ku jane permedur edhe shqiptaret etnik ne Luginen e Preshevës.

 

Situata politike në Serbi ka qenë e tensionuar prej disa javësh. Pothuajse çdo ditë në mediat raportohet për një njohje të hershme të mundshme të Kosovës nga Beogradi, e cila nuk paraqitet si e tillë. Zyrtarisht gjithmonë flitet për “nënshkrimin e një kontrate të detyrueshme ligjore për normalizimin e kushteve” me Prishtinën. Një datë e mundshme përfundimtare do të jepet jo më vonë se në fillim të vitit 2019. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç u takua deri të mërkurën këtë javë çuditërisht me Sekretarin e Përgjithshëm të, Antonio Guterres Kombeve të Bashkuara në Nju Jork dhe bëri pas duke folur një përshtypje mjaft zhgënjyes.

Pavarësia e provincës renegatike mund të jetë një kusht në të ardhmen
“Nuk jam veçanërisht i kënaqur, prita jo vetëm një mirëkuptim më të madh për serbët në Kosovë dhe Metohi, por edhe për vetë Serbinë”, tha Vuçiç. “Unë kam se shtetet perëndimore duan të flasin në asnjë mënyrë se kush zotëron territorin e Kosovës përshtypje. Për ta kjo është një çështje e mbyllur”, tha presidenti serb në televizionin shtetëror RTS.

E përditshmja serbe Danas shkruan duke cituar qarqet e brendshme se kreu i shtetit serb nuk është thënë në mënyrë eksplicite se Beogradi duhet të njohë pavarësinë e provincës së shkëputur. Megjithatë, duket se kjo do të jetë një kusht në të ardhmen.

Opozita akuzoi kreun serb i shtetit, ndërkohë, edhe e drejta për të kanë kryer negociatat sekrete me ministrin kosovar Hashim Thaçi në një shkëmbim të mundshëm të territoreve para qëndrimit të tij në New York, e cila u prezantua fillimisht si një udhëtim privat. Kështu tha kryetari i Partisë Popullore Vuk Jeremic, kreu serb i shtetit të ketë, për veriun e Kosovës, ku serbët përbëjnë shumicën, ka ofruar homologut të tij të Kosovës, Serbinë jugore, ku popullata shqiptare përfaqëson shumicën.

Rreth komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë në jug të Serbisë janë vlerësuar nga më shumë se 120,000 banorë. Kosova e Veriut ku përfshin Leposaviqin, Zvečanin, Zubin Potokun dhe pjesët e Mitrovicës dhe Podujevës,  është i banuar nga rreth 50,000 serbë. (Rund um die Gemeinden Preševo, Bujanovac und Medvedja im Süden Serbiens sind von den gut 120.000. Zu Nord-Kosovo, Diese Region wird von rund 50.000 Serben bewohnt..), ka shkruar RTDeutsch, trasnmeton agjencia e lajmev “Presheva Jonë”

 

Formimi i një rrjeti të komuniteteve serbe në Kosovë

Megjithatë, Bashkimi Evropian, nën udhëheqjen e të cilit negociatat po çojnë në “përfundimin e një marrëveshjeje historike”, kundërshton një skenar të tillë. Të premten, në Bruksel u zhvillua një takim midis Vuçiç dhe Thaçit. Një nga temat më të rëndësishme ishte krijimi i një konzorciumi të komuniteteve serbe në Kosovë, i cili u vendos në vitin 2013. Deri më sot, diskutime të shumta kanë çuar në asnjë sukses konkret në këtë temë. Serbët e Kosovës, pra, kanë mundësinë të zgjedhin përfaqësimin e tyre parlamentar, të emërojnë një president dhe zëvendëspresident. Serbia duhet ta mbështesë financiarisht federatën financiare, serbët e Kosovës duhet të organizojnë shkollat ​​e tyre me kurrikulën serbe dhe do të kenë sistemin e tyre shëndetësor.

Megjithatë, shqiptarët e Kosovës janë thellësisht të ndarë mbi këtë aleancë të komunitetit. Nga këndvështrimi i shumë politikanëve të opozitës, njohja serbe e pavarësisë së Kosovës duhet së pari të merret para se të bëhen lëshime të tilla për pakicën serbe.

Sot, një ndeshje hendbollesh mes Serbisë dhe Kosovës duhet të zhvillohet pranë Beogradit. Ishte për kualifikimet e Kupës Botërore të të rinjve të të dy shteteve. Megjithatë, Ministria serbe e Brendshme vendosi të anulojë lojën për arsye sigurie.

19 vjet më parë, filloi bombardimet e NATO-s të Jugosllavisë së atëhershme
Nesër është 19-vjetori i fillimit të bombardimeve të NATO-s në ish Jugosllavi. Më 24 mars 1999, filloi operacioni ushtarak 78-ditore i 19 shteteve anëtare të NATO-s. Sulmi ndaj Jugosllavisë pa një mandat të OKB-së ishte i justifikuar si ndërhyrje humanitare për të ndaluar shkeljet serbe të të drejtave të njeriut kundër shqiptarëve në Kosovë.

Nesër, sipas Telekom Kosovës, Kodi i mëparshëm i telefonit +381, i cili vlen edhe për Serbinë, nuk do të përdoret më. Që tani e tutje, përdoret vetëm kodi i zonës +383, të cilin të dyja palët kanë rënë dakord gjatë dialogut të normalizimit. Shumë në Serbi tashmë e shohin këtë si një hap të parë në pavarësinë e njohur nga Serbia

SHPËRNDAJE