Marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe serbëve ishin në qendër të diskutimeve të pjesëmarrësve në konferencën e sotme ndërkombëtare me temë “Serbët dhe Shqiptarët – Në cilin drejtim?”, e organizuar nga agjencia serbe e lajmeve “Tanjug” në bashkëpunim me Agjencinë Telegrafike Shqiptare (ATSH).

Takimi i sotem mes shqiptareve dhe serbeve ne Beograd  me emrin “konference nderkombëtare” shEfi i diplomacise serbe Ivica Dacici e kishte kërkuar ne intervisten e fundit për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”

Shefja e ATSH-së Krasniqi ne Beograd: Media rol jetik në shembjen e paragjykimeve

Në kete konferecen e vetmja ishte drejtoresha e ATSH-së, Armela Krasniqi qe foli per rolin e mediave ne ndarjen apo afrine e popujve. “Media mund të luajë rol jetik në shembjen e pengesave që na ndajnë dhe shkallmimin e paragjykimeve mes serbëve dhe shqiptarëve”, ka deklaruar sot drejtoresha e ATSH-së, Armela Krasniqi, qe mori pjesë në konferencën ndërkombëtare të zhvilluar në Beograd, me temë “Serbët dhe shqiptarët – Në cilin drejtim?”.

Ne kete konference asgje nuk u ndermor konkrte as qendirme e as rezolute thjeshte ishte nje takim fqinjesor, nderim  kart vizitash dhe deklarata e fotgrafi. Ne fakt ky takim me shume i shrebu Serbise, por deri dikund edhe Shqipërise te cilat vende presin me nje kembe te behen anetare te BE-së apo anetare e asociacimit.

Po ku ishte hajri i kesaj konference per shqiptaret  ne Serbi, qe sipas raporteve nderkombetare qytetaret e Lugines se Presheves jane më të varfurit dhe më te diskriminuarit ne Evropë?! Aq me e keqe ishte se ne kete konference edhe pse e titulluar “serbet dhe shqiptaret” asnje shqiptar nuk mori pjese nga Lugina e Preshevës?!

Madje u tha dhe u shkrua se “serbet dhe shqiptaret nuk jane armiq” e famtirësisht mediat e Beogradit bile sot ne raportimet e tyre nuk dolen me tituj tradicional  si “Siptari i Albanci nisu neprijateljski narodi”) por me nje gjuhe me te bute jo raciste si “Serbet dhe shiptaret nuk jane popuj jomiqesor” (“Srbi i Albanci nisu neprijateljski narodi”).

Konferenca Tanjug-ATSH për marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe serbëve nuk u distancuan e as nuk denuan fjalorin fyes te mediave serbe per shqiptaret “Šiptari” ose nuk kerkuan nikoqiret e këtoj takimi falje per krime dhe dhuminin e 20 mije femrave shqiptare.

Po fakt “serbet dhe shqiptaret sot” nuk ishin armiq” se paku 12 ore rresht në një salle 14m X 26m, kurse jasht saj vriten, diskriminohen e fyehen. Ne Beograd askujt sot nuk i ra ndermend te flasin per fyerjet e mediave serbe ndaj shqiptareve si dikur me zhargonin e diktatorit serb Miloshevic si “Šiptari” apo “terroriste” ?!, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Gjate kesaj konference te Tanjug-ATSH për marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe serbëve nuk u distancuan e as nuk denuan fjalorin fyes te mediave serbe per shqiptaret  “Šiptari” ose nuk kerkuan nikoqiret e këtij samiti falje per krime dhe dhuminin e 20 mije femrave shqiptare?! Nese ketu nuk behen siq veprojne vendet e civilizuar, atëherë per cfare marëdhenie mund te flitet?

 

BRUKSEL, Medieve serbe “i tërhiqet” veshi: Mos fyeni shqiptarët

Dy organizatat botërore që përkujdesen për gazetarët dhe lirinë e shtypit në botë, Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (The International Federation of Journalists-IFJ) në Bruksel dhe “Reporterët pa kufij” (RSF) kanë dënuar gjuhën e urrejtjes në mediet e Serbisë.

Sipas Ernest Sagaga, shef i Federatës Ndërkombëtare të Gazetarëve (IFJ) për Evropën dhe Olivier Basile, përgjegjës i “Reporterët pa kufij” për Evropën me seli në Bruksel, nga Beogradi kanë kërkuar që mediet serbe të ndalin fyerjet ndaj shqiptarëve me termin “Šiptari”, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”.

Sipas Sagaga nga IFJ, “fjalori i urrejtjes dhe i fyerjeve i takon së kaluarës. Gjuha fyese nga koha e diktatorit serb Millosheviç si “Šiptari” duhet të hiqet nga mediat serbe, ndryshe nuk i bën mirë vetë Serbisë, e cila po bëhet gati t’i bashkëngjitet familjes së madhe Evropiane, BE-së”.

Edhe përfaqësuesit e një organizatë me emrin EBART përmes nje raporti kanë konstatuar se pas vizitës se kryeministrit shqiptar, Edi Rama, në Beograd dhe Preshevë, në mediet serbe shqiptarët janë fyer mbi 40 herë me termin “siptari” ?!

“Themi kështu sepse përkundër pranisë së OSBE-së në Beograd, shtypi serb vazhdon të fyejë e etiketoj shqiptarët ne Luginën e Preshevës dhe shqiptarët në përgjithësi duke përdorur ende gjuhën e Millosheviçit si “siptari”, “Kosovo i Metohija”, “kosmet”, “terroristi”, “vehabisti”, “islamist” etj..” ka pohuar në Bruksel kryetari i AGSHZE.

 

ATA: IFJ and Reporters without Borders: Serbian media should stop offending Albanians

 

TIRANA, /ATA/ – Two global organizations representing journalists and addressing world press freedom, the International Federation of Journalists (IFJ) and Reporters without Borders (RSF), headquartered in Brussels, condemned the use of hate language by media outlets in the Former Yugoslavia especially those in Serbia.

IFJ’s Head of Human Rights and Safety Ernest Sagaga and RSF’s Director of Europe Olivier Basile have demanded that Serbian media stop insulting Albanians with derogatory terms such as “Šiptari”, reports the Albanian news agency “Presheva Jone”.

Representatives of an organization named EBART have, through a report, concluded that Serbian media offended Albanians more than 40 times with derogatory terms such as “Šiptari” following the visit by Albania’s Prime Minister Edi Rama to Belgrade in November 2014.

According to Mr. Sagaga, the use of “offending vocabulary belongs to the past. The offensive language, from the Milosevic era, such as ‘Siptari’ should be removed from Serbian media, otherwise it will not benefit Serbia which is getting ready to join the European Union (EU).” /gj.m//m.m/ /m.k/

 

JA DISA TITUJ TE GAZETAVE SERBE SE SA I “DUAN” SHQIPTARET 

Izjava nedelje: “Vrlo često ih nazivam ‘dragi građani’ ili ‘naši prijatelji, građani iz južne srpske pokrajine’, ‘srpski građani’, ‘naši prijatelji Šiptari’ (VREME 844)

ŠIPTARI U PANICI: Ako pobedi Donald Tramp, Amerika staje uz Srbiju!

SINGAPUR PRIZNAO KOSOVO: Šiptari zapalili Tviter zbog 113. priznanja!

ŠIPTARI VLADAJU CRNOM GOROM: Dobili vlast, mandate, simbole, opštinu Tuzi,

ŠIPTARI PRETE UBISTVOM SESTARA DABOVIĆ: Uhapšeni brat ne sme da zucne!

 

 

SHPËRNDAJE