Ylli i Real Madridit, Federico Valverde, po përballet me një betejë të lëndimit në fund të sezonit.

Reprezentuesi uruguaian pësoi një dëmtim në humbjen 4-2 ndaj Girona, dhe Carlo Ancelotti vendosi të mos e rrezikonte atë në fitoren e fundjavës ndaj Almerias.

Ai humbi stërvitjen përpara udhëtimit te Real Sociedad, me Ancelottin që vazhdoi të zgjidhte me kujdes mesfushën e tij, me Luka Modric gjithashtu jashtë fushave.

24-vjeçari ka punuar vetë në Valdebebas dhe nuk do të hipë në fluturimin për në San Sebastian, nëse ka ndonjë dyshim për aftësinë e tij.

Ancelotti synon ta mbajë atë në bankën rezervë për finalen e Kupës së Mbretit kundër Osasuna, më 6 maj, me prioritet ndeshjet gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve kundër Manchester Cityt.Këto tre ndeshje janë prioriteti i Los Blancos në garë, dhe Valverde mund të hiqet nga detyra e ligës, për të ruajtur aftësinë e tij për aksionin evropian dhe kupë.

SHPËRNDAJE