Les joueurs algériens Rafik Halliche, Islam Slimani, Madjid Bougherra et Yacine Brahimi (de gauche à droite), célèbrent un but lors du match face à la Corée du Sud, pendant le Mondial au Brésil, le 22 juin 2014.ZURICH, 29 qershor  -Agjërimi i Ramazanit ne boten islame ka filluar te shtunën. Muaji i ramazanit, i  agjërimi nuk ka të ngjarë të shkojë pa u vënë re në mes të Kupës së Botës. Algjeria, Nigeria, Gjermania, Franca, Zvicra,  të cilat në ekipet e tyre kanë shumë lojtarë muslimane duhet të marrin masa paraprake, shkruajne mediat botërore, trasnmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Për herë të parë që nga viti 1986, Ramazani bie përsëri në kohën e Kupës së Botës. Për të gjithë myslimanëve të devotshëm, kjo festë do të thotë që të mos hanë dhe pinë nga momenti kur lind dielli e deri sa perëndon.

Futbollistët muslimanë qe jane pjese te ekipeve të njohura ndërkombëtare thonë se sivjet kupa botërore nuk i ka rënë mirë, mu ne kohen e Ramazanit, kurse disa ekipet me futbollistë muslimanë dhe ata nga kupa botërore thonë se Ramazani s’paska rënë mire sivjet edhe pse ndoshta e dine se Ramazani nuk mund të lëviz.

 

Por kupa botërore ka shprehur shqetësimet e veta ku ka nisur nje debalidhur me etëe temë, nga fakti se ne meisn eshume futbllisteve te ekipeve botërore jane muslianë. Ta zëmëvetëm ne ekipin Francez apo zceran janë nga 6-7 mulsimane dhe shumica etyre agjerojne ramazanin. Keta fotbollistët, megjithatë janë nën kontrollin e mjekut të vëzhguar të lartë.

 

 

Ramazani s’ka probem me futbollistet , por boterori me Ramazanin

muslianekipSonte zhvillohet loja mes Algjerisë dhe Rusisë, kurse të  hënën në ora 18:00 ku Frana në Brasile do të luajë kundër Nigerisë në temperatura të mund të afrohet 30 ° c. Nuk është e qartë në këto kushte nuk do të hani dhe pini sidomos gjatë ushtrimemeve. Në Francë si në Nigeri, disa lojtarë do të jenë të përfshira dhe Didier Deschamps eshte përgjigjur pyetjes ne enyre diskrete mbi përshtatshmërinë e lojtarëve gjatë kësaj periudhe, dhe aftësinë e tyre, enrgjine  e tyre per ndeshtjet e kupes botërore.”

Edhe pse ditët e Ramazanit në Brazil janë për shkak të afërsisë me Ekuatorin pesë orë më të shkurtra se sa në Evropë, i gjithë ekipi algjerian si dhe disa lojtarë gjermanë, francezë, zviceranë dhe belgë gjenden para dilemës se si duhet të veprojnë sportistët profesionstë në raste të tilla. Pra t’i respektojnë apo jo urdhërat e fesë.

 

Mesfushori gjerman Mesut Ozil, prindërit e të cilit janë nga Turqia, ka vendosur tashmë. “Për fat të keq, unë nuk mund të argjëroj, sepse jam duke punuar,” u tha gazetarëve Ozili. Edhe Bacary Sagna, i cili gjithashtu luan për Arsenalin dhe tani për ekipin kombëtar francez, do të heqë dorë nga Ramazani.

 

Lojëtarët e kundërshtares gjermane në çerekfinale, Algjerisë, fillimi i Ramazanit i ka vënë para një konflikti të madh me ndërgjegjen. Ekipi përbëhet tërësisht prej muslimanëve dhe disa prej tyre kanë thënë tashmë se ata duan ta respektojnë agjërimin. Vahid Halilhodzic, trajneri i këtij ekipi që nga viti 2011, thuhet se u ka bërë thirrje lojtarëve të tij që për shkak të sfidës së ardhshme të hënën të vazhdojnë të hanë normalisht. Algjeria ka arritur për herë të parë në çerekfinalen e një Kampionati Botëror. Ndeshja me Gjermaninë është mundësia tjetër historike për ekipin algjerian që të hyjë në librat e historisë.

Këto janë çështje të ndjeshme dhe delikate. Nuk kam asgjë për të porositur. Fetë gjithë respektohet, lojtarët janë përdorur për të. Gjithkush do të përshtaten me situatën “, tha Didier Deschamps, i cili e di se Franca me Benzema, Sissoko ose Sagna, si në Nigeri, shumë lojtarë janë të përfshirë. Para kësaj bote, disa lojtarë kanë treguar se do të refuzojë të shpejtë të tyre në qoftë se ata ishin ende në garë, si i Naser Chadli belge i cili shpjegoi se ai ishte “jashtë diskutimit për të ndjekur Ramazanin gjatë trajnimit dhe ndeshjet» ndërsa të Bregut, Kolo Toure ka pranuar se ai nuk mund të jetë 100% të kapacitetit të tij gjatë pesë ditëve të para të rinjve, ku trupi ka për të përshtaten me këtë ndryshim.

 

muslimfoot“Kjo duket shumë e komplikuar për të përmbahen në mënyrë rigoroze Ramazanin gjatë Kupës së Botërorit”  tha Claude Leroy konsulent për Radio Francë. Në të kaluarën, ai shoqëroi përzgjedhje ndërkombëtare të Omanit gjatë një Ramazanit. “Për ndeshjet në 13 orë ose 17 orë, si do të bëni, sidomos për ujin. Është e rrezikshme” ai e konsideron.

Çdo gjë është çështje e interpretimit dhe ketu imamët po përpiqen të ndihmojë lojtarët për të vendosur. Muslimanët, kur “udhëtimit”, kanë mundësinë për të parë Ramazanin e tyre (siç mund të grave shtatzëna ose njerëz të sëmurë), në kushte të caktuara,  ajgërimi nuk enste i domosdoshëm. Trajneri francez Didier Deschamps nuk e koenton kete ceshtje t endiehsme.

 

FIFA nuk nderhynë, eshte e drejtë personale  gjithsecilit te rrespektoje fenë e vetë

“Si mysliman, unë e di se disa ligje të lejojë për të shmangur atë. por unë i respektoj ata që do të praktikojnë”, tha mbrojtësi, i  ekipit francez. Mes fushori gjerman Mesut Özil ka pohuar se kjo qeshtje eshte perosnale e gjithsesiclit, nese tash nuk e agjreojme mundemi qe kto dite t’i konposnojme me vonë.

Ramazanimu ne kohën e  kupsr botërore imamet dhe  Dr Hakim Chalabika shprehur shqetësimet e tyre . Kjo është një nga që iu referohemi të FIFA-s në temën e agjërimit në mesin e futbollistëve. “Kjo është një kohë kur rreziku i dobësimit rritet, veçanërisht në stomak, nyjeve dhe muskujve” thotë dr.Chalabik duke shtuar se trupi dhe forcar ligshtohet nga mungesa e furnizimit e ushqimit.

 

Lojtarët që respektojnë Ramazanin do të ndryshojë dietën e tyre gjatë kësaj periudhe. “Niveli i të ushqyerit duhet të ndryshojë. Duhet të ndryshojë cilësinë e ushqimit në mënyrë që të përshtaten për të ushtruar.  Ne i këshillojmë ata të mëtejshëm të zgjasë kohëzgjatjen e gjumit të tyre gjatë pasdites për të rimarrë një pjesë të kohës së tyre të gjumit, humbur gjatë kohës së natës “shton ai.
Ata mbështeten në mendor

Algjeria kapiten Madjid Bougherra siguron: “Kjo është më e mendore shpesh është e nevojshme për të treguar trajnerë që nuk pajtohen se ka 200% unë kam qenë pak e bojkotuan për shkak të .. ai thotë se mbrojtësi shkoi nëpër Gueugnon, Charlton, Rangers dhe evoluon sot klubit Katarit Lakhwiya. ishin tre ose katër myslimanët në trajnim, por ajo ishte gjithmonë testet e para fizike. u s ‘doli pa problem. ”

Një zbulim befasues bëri jehonë nga Hakim Çalabi, i cili shpesh e ka vënë re këtë fenomen të transhendetësisë, gjatë qëndrimit të tij në Europë: “Ne jemi pyetur shpesh për të inkurajuar lojtarët të mos agjërojnë..” thotë ish-mjek Por PSG. Çuditërisht, ka atletët që kryejnë më mirë gjatë Ramazanit për shkak se agjërimi është e nevojshme. Kjo mund edhe të bëhet një ndihmë shpirtërore dhe psikologjike. ”

musliefoott

 

 

 

 

 

 

 

SHPËRNDAJE