ediioooRiga, 6 nentor  –Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në kryeqytetin e Letonisë Riga kasur  nje takimim bilaterale me  Kryeministri serb Aleksandar Vucic me  të cilin ka diskutuar per promovimin e bashkëpunimit bilateral, Kosoven, si dhe në projekte të veçanta të infrastrukturës.

Duket se kryeministri shqiptar nuk ka perfillur verejtjet e presidentit kosovar Hashim Thacit. Theki keshtu se Rama serish ka folur  per Kosoven pa pyetur Thacin kesaj radhe ne nje samit te vendeve te Evropes Juglinore në Riga te Lituanise, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jone”

Ne kete samit ne Riga u  diskutuar per situatën në Ballkanin Perëndimor dhe në Evropë si dhe prania ose mungesa e dëshirës për zgjerimin e mëtejshëm të Bashkimit Evropian.

Kryeministri Rama ka theksuar se Shqiperia si anetare e NATO-s dhe aleate e fqishme e SHBA dhe evropianeve eshte bere faktor paqeje dhe stabiliteti ne Ballkan. Duke folur per maredheniet fqinjsore ne Ballkam, Rama ka perkrahur dialogun Kosove -Serbi duke rikofirmuar se pamvaresia e Kosoves eshte nje proces i pakthyeshem, realitet ky i cili duhet te pranoj herdokurdo edhe Serbia.

Edi Rama në Riga me Vuçiç pos Kosoves kane biseduar  edhe për infrastrukturën, citon agjencia e lajmeve “Presheva Jone”


“Biseduam se si ne e gjejmë veten në faktin se interesat e tyre, se çfarë duhet të bëjnë dhe se si për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe mes Serbisë dhe Shqipërisë, si dhe serbët dhe shqiptarët,..” ka thene kryeministri serb  Vuçiq pas takimit me Ramen.

 

SHPËRNDAJE