Raince/Preshevë -3 nentor -Sot dite e xhuma, ditë e madhe, por edhe dhimte të madhe sot kishte jo vetem Rainca, por mbare Presheva dhe Lugina.. Ashtu siq kishim paralajemruar sot ne oret e pasdites në varrezat e fshatit Raince me mesin e qindra bashkefhatareve e qytetareve nga mbare Presheva e Lugina iu dha lamtumira e fundit tre viktimave të aksidentit tragjik te familjes Imeri qe ndoji te dielën  e fundit në Salzburg të Austrisë.

 

Lamtumire nane, babe, moter, vlla, daje, kusheri, hallë, teze, bashkërfshatar. Allahu ju shpërbleft n’Xhehnet!   

Familjarë, bashekfshatre, miqë, dashamirë dhe mbare farefisi Ymeri nga vendlindja dhe Genria, Zvicra dhe diaspora shiptare morën pjesë në ceremoninë e varrimit qe kishin arrdhur t’i rrespktonin viktimat te mbuluar me kurora e lote te dhembjes se madhe qe ka piklluar mbare Presheven dhe Luginën ky rast tragjik.

Viktimat u perfcolen siq eshte zakoni i shiptareve ne Preshdve me hoxhe dhe flamur kombëtar. Kuzrse fmialjeret  duke pranuaer gushllimet më të sinqerta kane flanderuar xhematin dhe gjithe dasmiret qe u gjenden afer keto dite me te veshitar te jete se tyre.

 

E dhimbshme: Po ktheheshin nga Gjermania, vdesin 3 persona të familjes Ymeri në aksident

Tre vetë humbën jetën: shoferi 47-vjeçar dhe gruaja e tij 48-vjeçare që ishte ulur pas tij dhe një pasagjer 69-vjeçar, ishin viktimat e këti aksidenti me fatalitet. Një tjetër pasagjer 71-vjeçar në pjesën e pasme u dërgua në spitalin e Rosenheim me lëndime të rënda, njoftoi agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

SHPËRNDAJE