thaiciccPreshevë, 2 dhjetor -Eshte interesante sa here mediat boterore flasin për qeverine e Kosovës permendin emrin e Hashim Thacit. Ata qe nuk  e njohin shume  Kosoven apo udhehqesit e saj, sigurisht mendojne se Hashim Thaci ende  eshte kryeminister e jo Isa Mustafa, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

 

Kush eshte kryeminister i Kosovës ?

Këso “lapsuse” koheve te fundit i kemi hasur sikur ne gazetat zvicerane, gjermane (Le Temps”, Die presse”, DellyMail etj..)  ashtu edhe ne ato tjerat evropiane dhe amerikane. Keshtu ne shkrimin me titull “Kjo vdekje e tepërt që mund të shpërthejë Kosovën “(Ce mort de trop qui pourrait faire exploser le Kosovo”) ne gazetën zvicerane “Le Temps” shkruan për “vetëvrasjen”  e një anëtari të opozitës shqiptare, lëvizjes Vetëvendosje.

(“La mort mystérieuse , d’un jeune militant d’opposition dans la cellule de sa prison, cristallise la colère contre le gouvernement et le Président Hashim Thaçi..”

Jo vetem kaq, mediat amerikane sikur edhje ato boteroe sa here qe flasin per krimet dhe korrupcionin apo tash se fundit për specilaen ne Kosove e përmedin emrin e Hashim Thacit.  Miqt e Thacit dhe partizanet e PDK-së përballë hetimeve vendore dhe nderkombëtare për krime, ka shruar gazeta “Todey” (“Kosovo prosecutor investigates president’s ally for political favouritism”), transmeton agjencia e lajemeve “Presheva jonë”

 

“Kosova po rrëshqet  gjithnjë e më shumë si një bombë e kurrdisur, pas  vdekjes misterioze të një aktivisti të ri të opozitës shqiptare në Kosovë, në qelinë e tij duke shkaktuar indinjatë  duke elektrizuar reagime të zjarrta kundër qeverisë dhe presidentit Hashim Thaçi” (..colère contre le gouvernement et le Président Hashim Thaçi)  ka shkruar fillimisht gazeta helvetike “Le Temps”, transmeton “Presheva jonë”. Këto “ngatterresa” te medive te huaj me mrin e Hashim Thacit karshi qeverise se Kosovës bhen ne kohen kur serbet bllokojnë kyremnistritn e Kosoves ne vendin e tij ?! Dhe tashn shtorhet pyetja ku erhste autortieti i kyremnistirt te Kosovës ?! apo kush erhste ne Kosove kyrymenister Thaci, Mustafa apo Vucici i cili po ndërsen nga Beogradi bnadakt kriminale serbe qe po fuknsionojune ne kuadër te struktuarave palele ne Veriune  Kosovës?!

 

 

 

SHPËRNDAJE