Preshevë, 3 prill  -Gjashtë shtetas turq janë arrestuar sot në Kosovë lidhur me shkollat e financuara nga Fetullah Gulen, të cilin Ankaraja zyrtare e akuzon për tentim puqin e 15 korrikut të vitit 2016. Ata janë ekstraduar sot në Turqi, njfotn agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj ka deklaruar se nuk ishte informuar për operacionin për deportimin e gjashtë shtetasve turq, ndërsa operacioni për arrestimin e tyre është realizuar nga policia e Kosovës në bashkëpunim me Shërbimet Sekrete turke
Madje dis aparti qe kane mbetur jashte qeverise se Kosves ne auto ap am mir eme thne ju ka hequr tortja nga goja, mezi presin ndonje “gabim ” te Hardinajt dhe te reagojne sikur qente mas “merrshes” me deklarata te pamatura qofte per rrezimin e e qevrise apo duke ja shtier ndemrend Brukselit se kjo cfare ndohdi me gulenistet mund ta paguaje Kosva, duke u përpjekur ta lidhin aferen me zgjatjen e liberlazimit të vizave?! Ckas ju teket kosovareve?! sherr i vetvetes jane kosovaret, do te thoshte ndokush qe per nje plesht duan ta djegin jorganin.  Lufte lufte per karrige, te urritur pert pushtet saqe nuk po zgjeddin metodat vetem e vetem per te arduzr en pushtet, per ta fituar nje poste?!

Ky “shkumim” i disa portalave ne Kosovë per esktradimin e partizaneve te Gulenit , shton dyshmet se ato financohen osd enga islamofobet dhe terrirsitet e Gulenit te cilat ekrojne koken e Erdoganit.

 

Serbia e Vucicit tri here me shume se Turqia investon, hyjne mallrat serbe ne Kosove, se sa ato te Erdoganit ne Serbi

Keto media qe publikisht po dalin pro Gulenit jane mjaft te zjarrta për ekstardimin e gjashte partizaneve te tij ne Trurqi. Ne fund te fundit marreveshjes mes dy vendeve jane qe ne lufte kunder krimit te organizuar apo terrorizmit nderkombëtar te bejne transferimin apo ekstadimin e krimileve apo atyre per dyshime terroriste. Keso marrveshje ka edhe mes Zvicres dhe Kosovës qe shpes Zvicra ka ekstaraduar kosavare ne Kosovë apo Kosova ka eksrtaduar njerez ne Zvicer sa here eshte kërkuar nga Zvicra.

Tash vetvetiu shtohet pyetja, psse disa media ne Kosove pro Gulen, nuk reaguan kunder Zvicres kur ektsradoi ish-ushtarin e UCPMB-s ne Serbi? edhe pse shkumojne per ekstradimin e gjashte partivene te Glenit te cilet per Turqine konsiderohen terroriste, ashtu siq e quante Begradi ish-ushtarin e UCPMB-së. Madje, sipas disa  shefave te portaleve kosovare duke degjur lote krkodili per gjashte partizanet e Gulenit kishin shkruar se “dorëzimi i gylenistëve nga Kosova tek Erdogani, jo hap i mire i Kosovës dhe se ata paskan pas gra e femije.”  Po edhe Milloshevici kish pas gru e femije…Madje disa shpeshe  akzuiojne Erdpoganin se paska investu shume Turqia. Edhe ketu ka pergjgije. Pra, ju kujtojme se Serbia e Vucicit tri here me shume se Turqia investon, hyjne mallrat serbe ne Kosove, se sa ato te Erdoganit ne Serbi

Nese, shpesh keemi degjuar nga lider apo ne meiodat kosvare se pse kosovaret me loftu ne Siri apo Afganistan, kur as afganet e as siriane tnuk bene asgje për Kosoven. E pse disda media ne Kosove “shkumojn” apo qe po ua limojn k…Gulenit kur ky far Guleni ska bere asgje per Kosoven e as për shqipatret. Nese ky Gulen i ka paguar mire, atehere kërkojme falje nga ato portale.

Mos valle disa lidere dhe media kosovare po radhiten me Beogradin, dhe nuk e duan Erdogani apo Turqine, anetare e NATO-s dhe aleate e SHBA-ve pse eshte vendi i dyte, menjehere pas Amerikes qe njohu shtetin e Kosovës? Apo pse eshte vendi i pare qe po ju jep bukë dhe vazhdon t ju jep buke kosovare, Apo pse ky vend ju gjen afer Kosoves gjate luftes dhe tash po armatos dhe po dhuron armë me moderne jo veteme Shqiperise por edhe Kosovës?! A mos valle gjitha keto këto qe po ben Erdogan, Turqia sot duek ju dhene buke Kosoves dhe shqiptareve, ata sot po e gjuajne me gur nje shtet mik per hater te Gulenit (qe i paguan)  slamofobeve apo duke u shtirur servil evropës, thuajse nuk ja dine dallaveret ketyre kosovareve labil e të pa fe qe kurr kemba e tyre ska hyre n’xhami e as kishë?!..Ne fund te fundit per Erdoganin hë ekzistoj he nuk ekziston Kosova, sprish pune , meqë Turqia sot ka vetem taksi, po aq sa ka sot milet Kosova ?!

SHPËRNDAJE