Ambasadat, konsulatata kosoavre ne Zvicer, ne se ka, a jane ne dieni se cfare po noddhe perreth tyre, apo lexojne ata mediat zvicerane se: Serbet po rrahin si qen kosovaret qe po mbrojne flamurin e tyre?!, pyet agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

“Rrahje në Cyrih, serbet sulmojne tifozëve shqiptarë, lëndohet një polic!”, “Shqiptarët rrahen në fushë, ndërpritet ndeshja në Zvicër” ; “Serbët në Cyrih sulmojnë rëndë shqiptarin pasi ua mori flamurin e Kosovës që deshën ta djegin. Kosovari shtrihet ne spital..” janë keta vetem disa tituj qe i hasem diteve te fundit ne mediat zvicerane dhe ato shpitare, por quditërisht asnje reagim nuk e pame neper keto media nga ana e ambasades se Kosove sapo konultaave ne Zvicer?! Dhe me plote te drejte pas ketyre sulmeve te serbeve ndaj kosovareve, qytetataret e Kosovës me plote te drejte  pyesin “Kosova a ka ambasada apo konsulata ne Zvicer..” ?! Ose, nese paska, pse ato nuk bejne bile nje reagim apo komunikate duke denuar keto sjellje te huliganeve serbe ndaj shqiptareve ne Zvicer, bile per te justifikuar se Kosova ka ambsada dhe konsulata në Zvicër.

“Një grup i armatosur i tifozëve serbë dogjën flamurin e Kosovës dhe sulmuan një burrë. Sulmuesit e rrahën 32 vjeçarin, i cili ka pësuar lëndime në kokë. Dy të tjerë gjithashtu janë lënduar”, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra duke ju referuar burimeve te policise.

20 serbë rrahin shqiptarin pasi ju mori flamurin qe deshin ta ndezin, kane shkruar mediat shqiptare duke ju referuar burimeve te agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”

Edhe cfare duhet te bëhet, edhe cfare duhet te ndodhe qe ambasada apo konsualatet kosovare te reagojne? Apo mos valle nuk kane kohe te raogojne se jane te zene nepër dreka?!

Eshte per t’u habitur, madhe per t’u brengosur pse ambasadat kosovare hesht kunder ketyre sulmeve barabare te huliganeve serbe qe po pergjakin rruget e qyteteve te Zvicres me gjak te shqiptareve, qytetarëve te saj qe posedojne pasaporta kosovare.

Nese nuk guxojne te dergoje note proteste Serbise  ose FIFA-s, mund te organizojnë nje proteste paqesore psh kunder huliganizmit serb ne Zvicer.  Apo ndoshta keta ambasador apo konsul i kane ditet e fundit te misionit e tyre dhe nuk duan t’i prishin punet me Serbinë?! per shkak “karrieres” se tyre politike…

Kosova a ka ambasada apo konsulata ne Zvicer?, pyesin fasiljet e terrahurve kosvare, pyesin mergimtaret  shqiptare nga Kosova ne Zvcer. Nëse ka, pse atop ambsada e konsulata heshtin ndaj sulmeve te huliganeve serb që po rrahin si qen kosovaret ne mbrojtje te flamurit?!

Nese nuk mbrojne qyetaret e vete apo flamurin e shtetit te vet, prej nga marrin rroga dhe meditje, madje edhe dreka e silla (duke ruajtur fakturat restauranteve luksoze ne emer te “lobimit” e “takimeve zyrtare” bile me fakturave te fryera) atëhere shtrohet pyetja, ke perfaqesojne keto ambasasada e konsulata ne Zvicer?!

SHPËRNDAJE