pollcxvvv11122Bujaoc, 1 shtator  -Siq kemi njoftuar se nje numer i madhmbi 700 sish  po merr pjese ne protesten e sotme ne Prishtine kunder demarakcikonit edhe qyetetzare nga Lugiina e Presheves. Pos aytere  qe jane ne Prishtine e Fushe Kosove nga oret e mengjesit sot kane ardhur direkt edhe shume syresh nga Gjilani, Presheva, Medvegja e Bujanoca.

 

Por disa qytetare nga Lugina e Preshves kane deklaruar agjencise se lajmeve “Persheva jonë” se ne kufi kane pasur telashe dhe pengesa, sidomos ne Bujanoc ku polcia serbe por edhe ajo kosovare kane  vonuar e penguar qellimisht protestuesit te arrijne me kohe ne proteste.  Madje sipas ketyre qytetareve nga Bujanoca  ata janë bllokuar ne disa fshatara nga Bujnoca qe shpéien per ne Gjilan nga policia po i mban ende të bllokuar me preekste te dokumenteve , qe ne fakt cdo dite ata udhëtojne me te njejta dokumente ?! Sipas ketyre protestuesve ata jane penguar dhe ju eshte konfiksuar parrullat dhe flamuri kuqezi.

SHPËRNDAJE