Kosovaret a po testojne “patriotizmin”, apo po bëjne fushate me keto far vizita ne Serbi te cilet ashtu keshtu e dijne mirefilli se nuk mund te hyjnë? Si tha nje analist ne Prishtinë “Pacollin nuk e lane ne Drenice te bejë fushate, e leje më ne Serbi”. Kete lojera me “vizita” ne stilin “ping-pong” qe po e luajnë sikur serbet ashtu edhe kosovaret (Vulin, Gjuric, Pacolli, Thaci..)  po behene me qellim te harreses se diskriminimit te shqiptareve etnik ne Lugine, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Pacolli kishte thëne te enjten se kishte kërkuar lejen e Beogradit për të vizituar zyrtarisht Novi Pazarin dhe Sanxhakun më 21 dhe 22 korrik, duke shtuar se nëse nuk e ka marrë atë, ai nuk do të zbriste rrugët malore, kaqak,  si drejtori i zyrës së Kosovës dhe zyrës së Marko në Kosovë.

 

Për Pacollin  zhurma e ”vizites” ne Sanxhak ndoshta  “Mission Accomplie” por e kuptuar me shume si fushate dhe pluhur “kali”

Nuk eshte edhe aq puna pse Serbia spo lene kosovaret ne Serbi. Prishtina nuk ben te behet merak per kete pune, sepse per cdo vit sidomos tash ne sezonin veror kosovaret i bëjne plote 500 km neper Serbi, ku sipas agjencise se lajmeve “Presheva Jone” keta patriot, madje mbi 200 mije me pasaporta serbe, mbi gjysem milioni sish shtojne buxhetin e Serbise me mbi 60 milion euro. Prandaj Prishtina zyrtare ska te drejte  ye thote se Beogradi nuk po na lene me hy ne Serbi?!

Kjo nuk eshte hera e pare qe ministrat apo deputet kosovare provojne te hyjne ne Serbi here ne Boegrad e here ne Nish e Novi Pazar duke kapercyer vllezerit e tyre para hundes ne Preshevë. Tash shtrohet pyetja pse e tere ky turr, kjo deshire per ta vizituar Beogradin apo Serbinë nga personalitet kosovare kur e dine fare mire se nuk mund te hyjne. A s’eshte kjo fushate?!

Résultat de recherche d'images pour "gjuriq kosovë"Prandaj, Beogradi dhe Prishtina t’i lënë lojrat (ping-pong) me këto far vizitash te deshtuara, te merren me diskriminimin e shqiptareve ne Luginen e Preshevës. Mjaftone te kujtojme “filmat”, pardon vizitat me Gjuriqin apo Vulinin. Sidoqofte, për Pacollin tentim vizita ne Sanxhak ndoshta “Mission Accomplie” por u kuptua me shume, si  fushate e jo lobim, meqe jemi deshmitar se dy vitet e fundit ne Kosove ka me shume c`njohje se sa njohje ?!

Mos valle me keto kerkesa per te hyrë ne Serbi ata po bejne fushate, duke testuar veten se sa jane “patritot” duke u justifkuar “ja nuk me lane mua me hy ne Serbi, se jam i rrezikshëm”. Me kete refuzim te Pacollit besa edhe Serbia ben fushate, duke rrahur gjoks dhe krekosur, me lavdrata ne mediat serbe se “ja, ne nuk e lejuam nje personalitete kosovar te hejne ne Serbi, nga nje shtet qe nuk ekzisoton” (?!), pamvaresisht se lideret kosovar pijne kafe e perqafohen me Vucic e Dacic ne Bruksel, Paris, Davos… apo qendra tjera evropiane?!

Jetojme ne shekullin 21 nuk besojme se shqiptaret i hane keto fore sepse shqiptaret nuk hane më bari as nuk jane sharraxhinj te Esat Mekulit ne Beograd por jane ne Steti Departametnin Amerikan, CIA apo ne Interpol…

SHPËRNDAJE