Presidentja kroate ne OKB (2003) Kolinda Grabar: Kam nderin qe takoj per here te pare nje gazetar shqiptar në Kombet e Bashkuara

L’image contient peut-être : 1 personne, souritKolinda Grabar-Kitarovic ka falënderuar qysh atebote shqiptarët në Kroaci për kontributin e tyre për atdheun e saj, në kohën kur Kroacia ishte në luftë me Serbinë . Qysh atebote ajo tha: Kosova, heredokurdo nje dite do te jet nje shtet i pamvarur i njohur nga Kroacia dhe nderkombetarët!, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Duke folur per situaten ne ballkan presidentja kroate ka shprehur shqetesimet e saj edhe per diskrimnimin e shqiptareve ne Luginen e Preshevës e cila gazetarit te “Presheva Jonë” se “Ju shqiptaret ne Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë, kur do keni nje Shqiperi dhe Kosove te forte, padyshim se do te keni edhe nje Presheve te forte!. Mos harroni se keto jane procese historike dhe se punet e mira shkojne dalngadale por me hapa te sigurt..”

Kolinda Grabar-Kitaroviç karrieren e saj politike e nis në vitin 2003 kur ajo viuzoti pe rhere te pare OKB-në, pasi ajo ishte emërua Ministre e Integrimit Europian dhe më pas u bë Ministër i Punëve të Jashtme. Ajo u largua nga qeveria në fillim të janarit 2008, dhe u bë ambasadore në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2011, ajo u bë gruaja e parë që u emërua Zëvendës Sekretare e Përgjithshme për Diplomacinë Publike në NATO.

Në vitin 2014, ajo është kandidate në zgjedhjet presidenciale dhe fushatat me sloganin “Për një Kroaci më të mirë”. Më 11 janar 2015, ajo u zgjodh President i Republikës së Kroacisë, duke u bërë gruaja e parë që mbante këtë pozicion në vend.L’image contient peut-être : 2 personnes, costume et intérieur

SHPËRNDAJE