Davos, 24 janar -Ne mesin e tre mije pjesdem arresve  ne Furmin Boteror ne Davos po marrin pjese edhe perfaqesues te vendeve nga ballkani. Ne Davos po qendron edhe presidenti i Kosoves Hashim Thaci ai i Serbise Aleksandser Vucic.

Për te hyre ne Forumin Botëror ne Davos, pjesemarresit poguajne nga 600.000 euro

Sipas burimeve diplomatike te agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” presidenti kosovar Thaci pritet te takohet ne Davos me homologun e tij serb Vucic me teme bisede si zakonisht dialogu, taksasat e Ramash Haradinajt Serbisë, dhe “korrigimi” i kufijve te cile tjane edhe “arkitektet” te kesja ideje.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi do perkujtuar se në Davos të Zvicrës ka takuar komisionerin e BE-së për Zgjerim, Johannes Hahn.

Ardian Arfija i ka deklaruar agjencise se lajmeve “Presheva Jone” se “presidenti Thaçi  do jetë pjesë e panelit me temën: Përshpejtimi i Zhvillimit Afatgjatë të Ballkanit Perëndimor. Njeherit ai ne Davos po zhvillon nje aktivitet te dendur politik e diplomstik me homolog dhe perafqesues te ndryshem te vedneve boterore..”

Résultat de recherche d'images pour "WEF davos 2019"

Mesohet se referues tjerë, përveç Thaçit, Ramës dhe Vucic do të jenë edhe kryeministri bullgar, Boyko Borissov, komisionari i BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Johannes Hahn, kryeministri kroat, Andrej Plenkovic, kryeministri shqiptar, Edi Rama, ai i Maqedonisë, Zoran Zaev, kryeministri malazez, Dushko Markoviç, përfaqësuesit e OKB-së dhe Presidenti i Forumit Ekonomik Botëror, Børge Brende.

Forumin Nderkombëtare (WEF) në Davos të Zvicres sivje tpo zhvillon punimet e veta pa lideret kryesore te vendeve kyresorte, te superfuqive (Trump, Macron dhe May)  boterore. Nese shikojme listen e pjesemaresve ne kete forum boteror aty ka emra te shume personliteteve te pasur qe vijne nga vendet e varfura, sidomos ato nga ballkani, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jone” nga Zvicra.

SHPËRNDAJE