Bujanoc, 22 maj -Kryetari i Bujanocit dhe i Partisë për Veprim Demokratik, Shaip Kamberi gjate qendrimit ne Uashington ka thne se Bashkimi me Kosovën, e vetmja zgjidhje për Luginën, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë”

Presidenti i Serbisë, duke komentuar deklaratën e fundit të kryetarit të komunës së Bujanocit Shaip Kamberit se “bashkimi i Luginës së Preshevës në Kosovë ishte zgjidhja më e mirë” Aleksandar Vuçiç tha të martën se “ato jane deshira individësh, por realiteti është shumë më e ndryshme.”(“Komentarišući nedavnu izjavu predsednika opštine Bujanovac Šaipa Kamberija, da bi pripajanje Preševske doline Kosovu bilo najbolje rešenje, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je u utorak da su to samo želje pojedinaca, ali da je realnost mnogo drugačija..“), transmeton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Kryetari i Luginës së Preshevës Jonuz Musliu, pak dite par se te nderronte jetë, kishte dhene nje intervistë për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”, qe çoi peshë Serbinë, pasi këmbëngul në bashkimin e Luginës me shtetin amë të Kosovës, konform vullnetit të popullit etnik shqiptar ne Preshevë, Medvegjës dhe Bujanocit në Referendumin gjithpopullor të 1 e 2 marsit 1992, sipas te cilit toka shiptasre jane jo deri ne Medvgë, por deri në Nish.

Por këtyre zërave të vazhdueshme të Thaçit i është kundërpërgjigjur kryeministri Ramush Haradinaj, due shtuar se “duhet pasur kujdes kur ju premtohet shqiptarëve të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit se do bashkohen me Kosovën.”

Ibrahim Kadriu është nj nga themeltarët e organizimit më të rëndësishëm politik të Kosovës Lindore, referendumit të 1,2 Mars 1992. Sipas tij “Ideja e Thaçit e drejtë, por nuk guxojmë ta pranojmë zgjidhje të pjesshme për Kosovën Lindore”

Madje kish-komandantet dhe ish-luftetaret e UCPMB-së jane skeptit reth idese se Thacit dhe Vuci, sipas te cileve refreni i Thacit per “bashkim” jane pallavara sepse sipas tyre “ne UCPMB e kemi pas ne dore mbi 70 per qind te territoreve te Kosoves Lindore e sun e mbajtem me pushke, e Hashim Thaci me fjale don me na bashkue!..Po ndoshta na e bashkon, por jo pa ja dhenë gjysemen e Kosovës”

 

 

SHPËRNDAJE