Résultat de recherche d'images pour "jonuz musliu"Preshevë, 22 janar  -Pamvaresisht se ne Presheve e Bujanoc nuk u shpalle dite zie apo nuk u ngriten flamuj gjysem shtize dihet pse,  por Tirana e Prishtina bashke me popullaten shqiptare ne Kosovën Lindore e treguan se kush ishte Jonuz Musliu duke vleresuar larte kontributi i tij te pashoq kombëtar, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Jonuz Musliun, ambasador i të drejtave te njeriut në Luginë. E meriton nje permednore ne Bujanoc apo Presheve 

Résultat de recherche d'images pour "jonuz musliu strasbourg"Në Konçul i është dhënë lamtumira e fundit veprimtarit të çështjes kombëtare, Jonuz Musliut, kryetarit të KKSH-se, kryetari te LPD-së dhe ish-drejtorit politik i SHP te UCPMB-së i cili me garde ushtarake dhe flamur kuqezi u percoll ne banesen e fundit nga me lot ne sy nga qindra familjare, perimtar e bashekluftetare dhe bashkeatdhetar per  ne vendlindjen e tij ne Koncul fshat ky bashke me Dobrosinin, simbole te rrezistences, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Telegrame ngushllimi pate nga kater anet e shqiptarise dhe nga Zvicra, diaspora e Australia e larget si dhe nga autorietet me te larta shteterore te dy shteteve shqiptaer Shiperia dhe Kosova. Varri i tij u poshtua me mbi 100 kunora nderimi dhe rrespekti. Nga Tirana e Prishtina, familja dhe shqiptaret e Lugines u ngushelluan me telegrame nga Ilir Meta, Sali Berisha, Hashim THaci, Edi Rama, Ramush Haradinaj, Ali Ahmeti e qindra lideret e personaliteteve tjera politike ne Gadishullit Ilirik vdekja e te cilit jo vetem goditi por edhe shkaktoi humbje te madhe ne skenen politike dhe kombëtare.

 

Image associée

I ndjeri Musliu ishte kryetar i Kuvendit të Kom

unës së Bujanocit dhe kryetar i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve të Luginës së Preshevës.

I lindur në vitin 1959, Musliu ishte i burgosur politik, ndërsa ka drejtuar Këshillin Politik të ish Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës e Bujanocit, një formacion i kryengritësve shqiptarë që luftonin liri në Luginë.

Pas përfundimit të konfliktit, në pranverën e vitit 2001, me ndërhyrjen e komunitetit ndërkombëtarë, Musliu ishte pjese e dialogut dhe marrveshjes se Konculit i cili me vone themeloi Lëvizjen e Progresit Demokratik dhe u përfshi në jetën politike në Luginën e Preshevës.

Jonuz Musliu nuk u pa vetem ne mal me uniforme te UCPMB-së as ne protesta por edhe ne konferenca e samite nderkombetare si ne Strasbourg e Wiene ashtu edhe ne Gjeneve e Crans Montamna 

Tham me larte se Mulsiu  ishte militant deh ambasador i të drejtave te njeriut në Luginë meqe ishte pjese e dialogut dhe marrëveshjes se Konculit, kishte marrur pjese ne konferenca jo vetem me karakter lokal, por edhe ato nderkombëtare si ne Crans Montanta, Wiene, ne Gjenevë  dhe Strasburg. Ai insistone vazhdimisht nga permes deklaratave apo duke bere presion ne Prishtinen dhe Beogradin qe edhe ceshtja e te drejtave te njeriut te perfshihet ne procesin e dialogut mes Kosoves dhe Serbisë. Musliu ishte edhe përkrahes dhe mbeshtes i iniciatives se grupit te qytetarëve te Unitetit Global Albanet (UGA).

 

Ne intervisten e fundit per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” ai ishte shprehur se “cdo marrëveshjes e Brukselit mes Kosoves dhe Serbise, pa perfshirjen e Lugines do te jete ilegale, jo legjitim per Preshevën..”

“Ka filluar zbatimi i Marrëveshjes së Brukselit dhe tani është koha që shqiptarët të ndërmarrin hapa për të zgjidhur problemet e tyre politike. Duam reciprocitet me të drejtat që marrin serbët në veri të Kosovës”, i kishte thënë i ndjeri Musliu “Presheva Jonë”

“Nëse rajoni i Krimesë së Ukrainës do të destabilizonte situatën, në Preshevë do të ndodhte e kundërta: do të stabilizonte Luginën e Preshevës, duke legjitimuar autonominë e saj, me të drejtë bashkimi me Kosovën”. Këtë ka pohuar Jonuz Musliu, ish-kreu i UÇPMB-së dhe ish- kryetar i Kuvendit të Bujanocit, në një intervistë për agjencinë e lajmeve “Presheva jonë”.

Po ashtu Musliu krahasoi Referendumin e Katalonise me ate te Lugines se Preshevës (1-2 mars 1992) qe pat jehone edhe ne mediat botërore, ai po ashtu kishte kerkuar nga kryeministri i ri i Kosoves hapjen e nje konsulate te Kosoves ne Preshevë apo bustin e Skenderbeut ne Nish.. deklarata keto qe kishte cmendur ne mediat serbe. I ndjere Jonuz Musliu ishte lideri me i perfoluri dhe me i kritikuar ne mediat serbe dhe qarqet e Beogradit.

Udhëheqësi politik të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Jonuz Musliu në kete intervistë për “Presheva Jonë ”, ka thënë se Presheva kërkonë reciprocitet. Ai ka thënë se të drejta të njëjta do të duhet t’u jepen edhe shqiptarëve në Luginë të Preshevës, duke iu shmangur përgjigjes nëse me këtë po nënkuptonte autonomi për këtë pjesë të territorit të jugut të Serbisë. Musliu kishte thënë se do të koordinohen me Prishtinën dhe Tiranën për të kërkuar reciprocitet në raport me të drejtat që serbëve u jepen në Kosovë.

Nese kemi parasysh tere ket aktivitet per dialog per zgjidhjen e problemeve te qytetarve ne Luginen e Preshevës, analistet shqiptare i kane pohuar sot agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” se  militantit te fjales se lire, dialogut dhe te drejtave te njeriut Jonuz Musliu e meriton te ngritet nje permendore ne Presheve apo Bujanoc sepse ai mund te jete i vetmi atdhetar qe i kontriboi ceshtjes kombëtare si me pushke ashtu edhe me dialog dhe laps…

Prandaj, ngiretja e një përmendore ne Bujanoc apo Presheve për Jonuz Musliun, ambasadorin e të drejtave te njeriut në Luginë ka njeqin aresyerat e veta..

I jepet lamtumira e fundit atdhetarit Jonuz Musliu

 

 

 

 

 

SHPËRNDAJE