Résultat de recherche d'images pour "Hotel mercure kaliningrad"

(Nga i derguari yne special ne Kaliningrad)

Kampionatin Botëror i Futbollit, Rusi 2018

 

Kaliningrad, 20 qershor  -Ekipi zviceran kuq e bardh NATI ka arritur ne qytetin rus Kaliningrad qe prej ditesh te cilet jane vendosur ne Hotelin “Mercure” te këtij qyteti. Mesohet se qyteti (me 10.000 police) edhe hoteli eshte i blinduar, i rrethuar nga 300 police te armatusur deri ne dhembe për te mbrojtur Shaqirin, Behramin dhe ekipin e zviceran, njofton korrespodenti i agjencise së lajmeve “Presheva Jonë” nga Russia. Ndryshe FIFA përmes agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” ne Zvcer ka leshuar nje mesazh nga FIFA për ndeshjen Zvicra-Serbia duke kerkuar nga tifozet qetesi dhe pa provokime, per je lojje  tendershme dhe fer.

 

Par ndeshjes nisin provikimet serbe: Ne kaliningrad degjohen broghoritje “Kosova, zemra e Serrbisë” !

“Duhet kuptuar se futbolli eshte futboll e sporti eshte sport dhe asgje tjeter e hiq e me hiq politikë. Prandja ftojme tifozet e gjitha paleve te permbahen emocineve te fitores apo humbjes. Kerkojme loje te ndershme, fer, kurse nga tifozet qetesi dhe pa provokime qe ndeshja të kaloje mire, pa incidente..” thuhet ne mesazhin e FIFA-s me seli ne Zuirch, transmeton agejcnia e lajmeve “Presheva Jonë”

Kupa Botërore e FIFA-s 2018: Më shumë se 2.4 milionë bileta jane shperndare. FIFA ka bërë me dije më herët se një total prej 400 milionë dollarësh do të ndahej mes pjesëmarrësve në Kupën Botërore 2018, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Russia.

 

Gazetari yne ne Moske meson se skuadra e Zvicrës do të ketë në formacionin e saj 4 lojtarë shqiptarë. Shqiptaret sot ne Kaliningradin rus jane prezent si aktor (lojtar) edhe si telespektatore (tifoze). Sipas korrespeondetit te agjencise s elajmeve “Presheva Jonë” në stadiumin e Kaliningradit sot do jene prezent edhe 300 shqiptare nga Zvicra, Kosova e Presheva…Gazetaret rrugeve rte Klainingradit dhe ne ablle te stadiumit te Kaliningrdait kane degjuar tifozet serbe duke kenduar per Kosoven dhe refrenin tashme te njohur “Kosova zemra e Serbisë”.  Do thkesuar se para ndeshjes tifozet shiptare kane takuar trajentirin e NATI-t Vladimir Petkovic (shiko foton)

 

Ekipi zviceran nuk do te ruhet vetëm nga policia ruse por edhe nga policia zvicerane..

Résultat de recherche d'images pour "Чемпионат Мира Россия 2018 калининградская полиция"

Në Kupën e Botës 2018 në Kaliningrad, rreth 10 mijë policë dhe ushtarë të Rosgvardia do të vijnë nga rajone të tjera të Rusisë. Ata duhet të ndihmojnë kolegët e tyre lokalë në mbrojtjen e rendit dhe ligjit, gjatë ngjarjeve të tifozëve të futbollit dhe ndeshjeve të FIFA-s, ka thenea thne Igor Illarionov, kreu i Drejtorisë së Ministrisë së Brendshme për rajonin e Kaliningradit.

Agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë” meson se ekipi zviceran nuk do te ruhet vetëm nga policia ruse por edhe nga policia zvicerane. Grupi i lëvizshëm, quhet policia zvicerane e cila përfshinë dy agjentë të quajtur “Spotters”, ekspertë në çështjet e huliganizmit dhe të aftë që të zbulojnë elementët e rrezikshëm dhe ata që cenojnë sigurinë e ekipit. Ata do jenë operativë që përpara fazës së grupeve, dhe më pas në ndeshjet që pritet të zhvillohen në stadiumin e Rostov në Kaliningrad.Résultat de recherche d'images pour "Чемпионат Мира Россия 2018 калининградская полиция"

Résultat de recherche d'images pour "Чемпионат Мира Россия 2018 калининградская полиция"

SHPËRNDAJE