(Nga i derguari yne special ne Kaliningrad)

Kampionatin Botëror i Futbollit, Rusi 2018

Ne Stadiumin e Kaliningradit ne mesin e 35.000 tifozeve sa nxen stadiumi i ketij qytetit, aty do jene edhe 300 shqiptare nga Zvicra, Kosova e Presheva me flamuj kuqebardh dhe kuqezi per te ndjekur ndeshjen “Shqiperia”-Serbia, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Kaliningradi i Rusisë.

 

Nesër 16 milion kundër Serbisë (8 milion zviceranë dhe 8 milion shqiptare ne Ballkan)

Ekipi zviceran kuq e bardh NATI ka arritur ne qytetin rus Kaliningrad qe prej ditesh te cilet jane vendosur ne Hotelin “Mercure” te këtij qyteti. Mesohet se qyteti (me 10.000 police) edhe hoteli eshte i blinduar, i rrethuar nga 300 police te armatusur deri ne dhembe për te mbrojtur Shaqirin, Behramin dhe ekipin e zviceran, njofton korrespodenti i agjencise së lajmeve “Presheva Jonë” nga Russia. Nesër 16 milion kundër Serbisë (8 milion zviceranë dhe 8 milion shqiptare ne Ballkan), ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Kupa Botërore e FIFA-s 2018: Më shumë se 2.4 milionë bileta jane shperndare. FIFA ka bërë me dije më herët se një total prej 400 milionë dollarësh do të ndahej mes pjesëmarrësve në Kupën Botërore 2018, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Russia. Gazetari yne ne Moske meson se skuadra e Zvicrës do të ketë në formacionin e saj 4 lojtarë shqiptarë.

Këmbët e futbollistëve shqiptarë të Zvicrës vlejnë mbi 50 milion euro

Résultat de recherche d'images pour "kemba shaqirit"Ne Rusi, Jo vetem shqiptaret e Kosoves, por edhe te Serbise perkrahin ekipin Zvicres kunder Serbise. Korrespondenit i agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” nga Kaliningradi njofton se në Stadiumin ne emsin e mijera tifozeve do te jenë prezenet edhe 300 shqiptare nga Zvicra, Kosova e Presheva me flamuj kuqebardh dhe kuqezi per ta percjellur ndeshjen “Shqiperia”-Serbia, ne fakt Zvicra-Serbia. Me Xhemajlin, Xhakën, Shaqirin dhe Behramin, katër lojtarë me rrënjë shqiptare të grumbulluar për Zvicrën, loja interpretohet nga disa edhe si dueli midis Kosoves dhe Serbisë ”. E permendem Shqiperine ketu, sepse shumica e futbollisteve ne ekipin zviceran jane shqiptare nga Kosova apo viset tjera te ballkanit me shtetesi zvicerane.

 

Edhe qytetaret e Serbise, mbi 200.000 shqiptare (Lugina e Presheves, Vranja, Nishi, Beogradi, Novi Sadi..) neser kunder Serbisë e pro Zvicres

Edhe qytetetet e Zvicres nga sot mbreteron atmosfera ku jane te ilustruar me flamuj shtetor kuqebardh..por nuk mungojne as flamujt e shqipatarëv ai i Shqipërise dhe i Kosovës. Madje ne shitore dhe rruge te metropoleve zvicerane si ne Gjenevë, Zurich, Berne, Lucerne, St.Gallen biejne ne sy  flamujt zviceran dhe shqiptare si dhe te rinjt  e veshur me bluza me emrat Shaqiri, Xhaka, Xhemajli apo Berhrami e Cana…

Sipas agjencise se lajmeve “Presheva Jonë”  jo vetem shqiptaret e Zvicres dhe Kosovës por edhe qytetaret e Serbise, mbi 200.000 shqiptare (Lugina e Presheves, Vranja, Nishi, Beogradi, Novi Sadi..)   neser do te jene kunder Serbisë e pro Zvicres.

Historia e futbollit zviceran, shkruhet me emra shqip Në listën e ngushtë të 10 transferimeve më të shtrenjta të futbollit zviceran, gjysma janë shqiptarë

Xherdan Shaqiri, 21 milion euro
Blerim Xhemajli, 13 milionë euro
Granit Xhaka, 10 milionë franga,
Valon Behrami, rreth 9 milionë euro..Résultat de recherche d'images pour "albanais suisse"

SHPËRNDAJE