Pekin, 22 shkurt  -Kina ka 800 herë më shumë banorë se Kosova. Sipas të dhënave të reja nga Kombet e Bashkuara, Kina ka popullsi prej 1.38 milardë banorë. CIA ka treguar se si Kina doli në mbështetje të Shqipërisë më 1963, njofton agjencia e lajmeve “Presheva jone” drejtpersedrejti nga Kina.

Kjo “dashuri” kjo meqesi mes kinezeve dhe shqiptareve edhe sot eshte e fresket ne Kine, ndoshta jo nga te rinjt por tek gjenerata e vjetra, ne kjtesen e poltikajve dhe njerezve te rendomt. Dis ayetrtae kinez i kane dekalruar agjencise se lajmeve “Presheva jonë” se edhe sot e kesaj dite shikojne filma shqipere te perioudhes koministe nga epoka e Enver Hoxhes. Bile kuj ju prezentonin kinezeve se jam nje gazetar shptar, ata ngritini lart grushtin dhe me perqafonin, rrefen gazetari i “Presheva Jonë” nga takimet  e para me kinezet, sipas tre cilit sot ne Kine jeotjne dhe veprojne mbi 500 shqiptarë ne mesin e 35 milione muslimaneve dhe 1.4 miliard kinezëve.

 

Popullsia e Kines arrin ne 1.38 mld banore

Image associéeSipas të dhënave të reja nga Kombet e Bashkuara, Kina ka popullsi prej 1.38 milardë banorë, ndërsa India 1.31 miliardë, por deri në vitin 2022, India pritet të kalojë Kinën për nga numri i banorëve.. Popullsia e Kinës u rrit me 6,3 milionë persona gjatë një viti, për të arritur në fund të 2010-s në 1,341 miliardë banorë, njoftoi sot Zyra kombëtare e statistikave. Vendi më i populluar në botë, Kina kishte më tepër se 1,384 miliardë banorë në fund të 2009.

Kina është vendi me popullsinë më të madhe në botë, vendi ku gjenden shumë bukuri përrallore, vendi me një kulturë mbi 5 mijë vjeçare. Kina është vendi ku janë bërë shpikjet e para të shumë mjeteve që përdorim dhe sot.

Përmes disa dokumenteve të deklasifikuar thuhet se Kina i dërgoi notë proteste BRSS. Po ashtu në një tjetër dokument tregohet mendimi që kishin shqiptarët për CIA.. Në një artikull të edicionit të 17 nëntorit të gazetës së përjavshme “Liria” të komunitetit shqiptar të emigracionit në Boston, dukej se jepej një sinjal hapjeje e Shqipërisë për vendosjen e lidhjeve me SHBA. Gazeta shkruante se Bashkimi Sovjetik kishte parandaluar regjimin shqiptar për krijimin e lidhjeve me SHBA gjatë 17 vjetëve të fundit, dhe kjo mund të shërbejë si në pretekst për indiferencën e mëparshme të Tiranës apo armiqësinë ndaj Shteteve të Bashkuara, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Muri Kinez shtrihet për 8,851.8 km. Qender boterore dhe turistike qe i shton buxhetin vjetor kinezeve

Résultat de recherche d'images pour "la chine"

Cdo vizitore, turiste apo gazetar në Kine ne muhabetet e tyre apo reportazhet nese spermendet Muri Kinez nuk do te ishte shkrimi apo vizita e kompletuar. Muri i Madh i Kinës është një seri fortifikimesh prej guri dhe prej balte në veri të Kinës, i ndërtuar fillimisht për të mbrojtur kufijtë veriorë të Perandorisë Kineze kundër ndërhyrjeve nga grupe të ndryshme nomade. Disa mure kanë qenë ndërtuar që nga shekulli i 5 që janë përmendur së bashku si Muri i Madh, i cili është rindërtuar dhe mirëmbajtur nga shekulli i 5 para Krishtit deri në shekullin e 16. Një nga më të famshmit është muri i ndërtuar në mes te viteve 220-206 pes nga i pari perandor i Kinës , Qin Shi Huang . Pak e se murit mbetet, pjesa më e madhe e murit ekzistuese është ndërtuar gjatë Dinastisë Ming . Muri i Madh shtrihet nga Shanhaiguan në lindje, për të lop Nur në perëndim, përgjatë një harku që përcakton afërsisht skajin jugor të Inner Mongolia . Studim më të plotë arkeologjik, duke përdorur teknologjitë e përparuara, ka arritur në përfundimin se të gjithë Muri i Madh, me të gjitha degët e saj, shtrihet për 8,851.8 km

Kina me 500 shqiptarë dhe 35 milion muslimane..

Résultat de recherche d'images pour "la chine population president"Muslimanet ne Kine jane me teper se 35 milionë. Ata perfaqesojne 10 grupe etnike te vecanta. Me te medhenjte jane Kinezet Hui te cilet perbejne rreth gjysmen e popullates Muslimane te Kines. Grupet me te medhaja te grupeve Turke jane Ujguret te cilet ndodhen me teper ne provincen Xinjiang, ne te cilen ata kane qene shumice absolute ne nje kohe me te hershme.

Sa i perket shiptareve agjencia e lajmeve “Presheva jonë” nga Pekini ka mesuar se pos mabasodit dhe perosnleit shjiptare ne amabsaden shitare ne Kinë, ne ket vend qe ka me shume njerez se sa “bubrrca” ka mesuar se në Kinë ka shqiptare, po aq sa ka sot  Medvegja, pra mbi 500. Keta shqiptare nuk jane azilanta si ne vendet tjera te BE-së por biznesmen, studente dhe punëtorë sidomos ne sektorin e medecines dhe ne Kuzhina popullore. Shqiptaret apo muslimanet ne Kine edhe pse te rrespektuar jane te diskriminuar, ndoshta krej “normale” per nje vend komunist diktatorial. Diplomatja kineze Jiang ka pohuar se  Shoqata e Miqësisë Shqipëri-Kinë ka nxitur miqësinë tradicionale midis dy vendeve. Duke vënë në dukje se miqësia kino-shqiptare i ka themelet te popujt e të dy vendeve, znj. Jiang shprehu shpresën se kjo shoqatë do të japë ndihmesë të mëtejshme për shtimin e shkëmbimeve miqësore midis dy popujve.

Megjithese mund te duket si surprize, Islami ka mbijetuar ne Kine per mese 1300 – 1400 vjet. Ai i ka mbijetuar shume pengesave sic ishin Revolucioni Kulturor apo dhe regjimeve te tjera qe paten qellime kunder tij.

Image associéeËshtë ekonomia e dytë e botës dhe vendi kryesor i investimeve për kompanitë e mëdha botërore. Ja disa kuriozitete të tjera për Kinën që ndoshta nuk i kishit dëgjuar më parë:

Ushtarët kinez mbajnë një gjilpërë në pjesën e mjekrës në uniformat e tyre. Më shumë se 100 milionë njerëz në Kinë  mbijetojnë më 1 dollarë në ditë të ardhura.

Ketçap- është prodhuar për herë të parë në Kinë. Në Kinë jetojnë më shumë se 54 milionë të krishterë. Në Kinë vezët e ziera me urinën e fëmijëve konsiderohen si më të shijëshme

Kina ka arritur marrëveshje më Google për të shkarkuar muzikë falas nga interneti. Në Kinë numërohen mbi 1 milion aborte në vit nga vajzat e reja. 30 milion njerëz në Yaodong të Kinës  jetojnë në banesa shpellë. Ky numër është më shumë se popullsia e Australisë …

Kina është vendi me ajrin më të ndotur në botë. Playstation është bërë i paligjshëm  në Kinë … 4 milionë mace janë ngrënë çdo vit në Kinë …Në Chongqing ka një vend kalim të veçantë për këmbësorët që janë të varur nga telefoni. Kina është vendi me popullsinë më të madhe në botë. Një në 5 persona sot në Tokë është kinez.

Kina prodhon 46% të qymyrgurit të të gjithë botës Kinezët shpikën letrën, busullën, printerin dhe barutin.

Image associée

SHPËRNDAJE