Résultat de recherche d'images pour "Genova ura shqiptarë"Geneva, 19 gusht -Gazetarja e agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” ne Itali ne diten e sdhembjes se ures en Geneva  kishte raportuar se ne mesin e 43 viktimave jane edhe dy shqiptare si dhe disa te plagosur, për shkak se  ajo zonë njihet e banuar me  shumë shqiptarë.

 

Résultat de recherche d'images pour "presheva jonë"Nga e derguara yne speciale ne Itali

Operacionet e kërkimit për gjetjen e personave të pagjetur në rënien e urës së Gjenovës përfunduan të dielën, një ditë pas funeralit shtetëror për viktimat e kësaj tragjedie. Numri zyrtar i fatkeqësisë së të martës është 43 të vdekur.

Me lot e lule sot jane përshëndetur 38 viktimat emrat e të cileve sot jane lexuar para qindra fmilajeverev dhe autoritzve italiane gjate kesaj ceremonie lamtumirese. Per dy shqiptaret u be ceremoni speciale me lutje islame, mqe vitkmimat i takonin komunitetit te besimit  myslimanë, njofton gazetarja e agjencise se lajmeve “Presheva Jonë” nga Italia

Një urë e larte në Itali ne pjesë e autostradës A10 në Genova sot me 14 gusht është shembur mesditën e sotme. Bëhet fjalë për urën Morandi 1 km e gjatë dhe 70 metra të lartë e ndërtuar mes viteve 1953-1955. Pjesa e shembur arrin në 300 m gjatësi. Të paktën 43 persona kanë humbur jetën mes tyre edhe një fëmijë, ndërsadhjetara janë plagosur rëndë. Deri më tani flitet edhe për 20 persona të zhdukur.Résultat de recherche d'images pour "genova viktima shqiptare"

 

SHPËRNDAJE