Davos, 24 janar  -Në Davos te Zvicres sot ka nisur punimet Forumi Ekonomik Botëror (WEF) duke mbledhur eliten e politikanëve dhe ekonomistëve, duke përfshirë 70 krerë shtetesh dhe qeverish ne mesin e tyre edhe presidenti i amerikan Donald Trump, kancelarja gjermane Merkel etj.. Kurse nga ballkani po mer pjese edhe kytremniustrit shqiptar Edi Rama, presidenti i  Kosoves Hashim Thaci, homolgu i tij serb Aleksander Vucic e shoqeruar nga kryeministrja Anan Brnabic etj, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

 

Nefail MALIQI

Nga i derguari yne special ne Davos, në Forumin Boteror- WEF

Qyteti turistik Davos i pushtuar nga dëbora ka çelur punimet Forumi Ekonomik Global DAVOS 2018. Punimet e samiti pritet të zgjasin deri në 26 janar. Në këtë event merr pjesë elita e administratorëve të kompanive më të rëndësishme në nivel global së bashku me politikanët më të fuqishëm botëror mes të cilëve Presidenti Amerikan Donald Trump, i cili ka konfirmuar zyrtarisht pjesëmarrjen.

Bill Clinton ishte presidenti i fundit amerikan që ishte i pranishëm në Davos në vitin 2000. Të tjerë liderë botërore pjesëmarrës në samit do të jenë Presidenti Francez, Manuel Macron, Kancelarja Gjermane, Angela Merkel, kryeministri izraelit Netanjahu, kryeministrja britanike, Tereza May, ai kanadez Justin Trudeau, ndërsa Shqipërinë e përfaqëson kreu i qeverisë Edi Rama.

Tema e forumit këtë vit është menduar të jetë “Përgjegjësia e Lidershipit” duke përqendruar diskutimet tek rëndësia që ka secili prej liderëve në zhvillimin dhe ekonominë e vendit të tij. Në hapjen e Forumit, Fondi Monetar prezantoi raportin e tij të fundit në të cilin tregon parashikimin e rritjes së ekonomisë botërore në 3.9% për këtë vit dhe për 2019, shkalla më e lartë që nga viti 2011.

 

Zvicer, Thaci e Vucic balle perballe në Fourmin Nderkombëtar-Davos

Gjatë qëndrimit në Davos, presidenti Thaçi do të jetë pjesë e panelit me temën “Përshpejtimi i Zhvillimit Afatgjatë të Ballkanit Perëndimor”.

Panelistë të tjerë, përveç presidentit Thaçi, do të jenë edhe kryeministri bullgar, Boyko Borissov, komisionari i BE-së për Fqinjësi dhe Zgjerim, Johannes Hahn, kryeministri kroat, Andrej Plenkovic, kryeministri shqiptar, Edi Rama, ai i Maqedonisë, Zoran Zaev, presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, kryeministri malazez, Dushko Markoviç, përfaqësuesit e OKB-së dhe Presidenti i Forumit Ekonomik Botëror, Børge Brende.

“Në gjashtë ditët e fundit ka pasur 159 centimetra borë në Davos … një sasi kumulative të dëborës së freskët që vëzhgojmë vetëm në çdo 20 vjet,” tha Instituti për Studimin e borë dhe ortek, në një buletin botuar në mbrëmjen e hershme në faqen e saj të internetit.

Herën e parë në gati dy dekada, njoftoi pjesëmarrjen e presidentit amerikan, por një vizitë të Donald Trump tani pasigurt për shkak të bllokadës së pjesshme financiare të qeverisë federale, u njoftua dje nga Shtëpia e Bardhë.

Kancelarja gjermane Angela Merkel vjen dhe do të mbajë një fjalim në Evropë të mërkurën. Pritet gjithashtu ardhja e presidentit francez dhe kryeministrit britanik Tereza Maj.

 

Davosi blindohet nga forcat ushtarake dhe policore

Janë pothuajse tre metra botë që kanë mbuluar Davosin këto ditë të punimeve ndërsa masat e sigurisë janë maksimale. dhe masa të shumta sigurie, ku më shumë se 5000 ushtarë janë vendosur në pikat kyçe të qytetit, ndërkohë që snajperët me maskim të bardhë janë vendosur mbi çatitë e vendpushimeve të skive e hoteleve, ku është duke u zhvilluar kongresi.

 

Résultat de recherche d'images pour "davos wef"

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç gjithashtu do të marrë pjesë në një forum, i cili, siç tha kohët e fundit, është “një vend i mirë, sepse ju takoni me njëqind burrështetas, çfarë keni nevojë për një vit a dy në rrethana të tjera …”.

Vuçiç tha se kjo ishte një mundësi e mirë për të krijuar kontakte me udhëheqësit botërorë
Forumi Ekonomik Botëror (WEF)

Aleksandar Vuçiq gjithashtu ka marrë pjesë në Forumin e Davosit për tre vitet e fundit ku ka pasur takime të shumta dhe bisedime me zyrtarë botërorë dhe përfaqësues të shumë kompanive botërore

 

 

SHPËRNDAJE