Bruksel, 24 qershor -Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka udhëtuar tashmë në Bruksel për t’u takuar me homologun e tij serb, Aleksandër Vuçiq me ftesë të Përfaqësueses së Lartë për Politikë të Jashtme dhe për Siguri të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini. Sot në 14:30 nis “ndeshja” e radhës mes kosovareve dhe serbeve jo në Kaliningrad, por në BE njofton agjencia  e lajmeve ngas Brukseli “Presheva Jonë”

Takimi i sot është në kuadër të fazës së fundit të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet dy shteteve, ndërkaq pas tërheqjes së Platformës së Qeverisë, qytetarët e Kosovës nuk janë të informuar për atë se çfarë do të diskutohet në këtë fazë të dialogut.

Ne takimin e  sotem ne Bruksel, pos Thacit e Vucit pritet te asistojne dy minsitarn ed jshtme ai i Kosves Bexhet paciolli dhe ai i Serbise Ivica Dacici, megjithese pjesemarrja e tyre ende s eshte konfirmuar zryrisht

Kundër udhëheqjes së Presidentit në bisedimet me Serbinë ishin deklaruar partitë politike, ndërkaq Presidenti kishte deklaruar se kjo çështje i kalon mandatet e përkohshme politike, gjersa ka paralajmëruar vështirësi në këtë fazë bisedimesh.

SHPËRNDAJE