Në Bruksel  po sa ka nisur biseidmet mes pales serbe dhe kosovare ne kauder te dialogut maratonik te ashtuquajtur “teknik” mes Beogradit dhe Prishtinës. Kosova perfaqesohet nga Avni Artifi, shef i delegacionit, kurse nga Serbia Marko Gjuric, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” drejtpërsedrejti nga selia e BE-së ne Bruksel.

 

Tema të diskutimit janë paraparë; marrëveshja për asociacionin serb, energjetika, ura në Mitrovicë, liria e lëvizjes dhe integrimi i menaxhimit të kalimeve kufitare.

Diskutimet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës do të mbahen në ndërtesën e Shërbimeve Evropiane për Punë të Jashtme.

Është parashikuar që negociatat e tilla të vazhdojnë deri më 21 mars.

Dialogu i mëparshëm ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës në nivel teknik, me ndërmjetësimin e BE, u mbajt në fund të muajit shkurt, pas më shumë se një viti pauzë.

 

Shefi i OKB-së Guterres: Nuk jam i kënaqur fare me procesin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë

I pyetur nga gazetari i agjencise së lajmeve “Presheva Jonë” në Zvicër lidhur me dialogun i cili edhe pas katër vitesh marrëveshje ai po çalon, shefi i Antonio Guterres është përgjigjur duke shprehur keqardhje për stagnimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë tha: “Nëse ju më pyesni nëse unë jam i kënaqur, është e qartë se unë nuk jam i kënaqur. Unë do të doja të shoh një progres shumë më të madhe në këtë raport, i cili do të lehtësojë zgjidhje pyetjet e shumta, jo vetëm bilaterale, por në kontekstin e Ballkanit. Nuk ka alternativë tjetër pos vazhdimit të këtij procesi mes palëve në favor të normalizimit të marrëdhënieve si dhe paqes dhe stabilitetit në rajon..”

 

Një raund i ri i bisedimeve të delegacionit Beograd-Prishtinë në nivelin e ekspertëve filloi në Bruksel. Trilateralet në ndërtimin e Shërbimit Evropian të Veprimit të Jashtëm u paraprinë nga bisedimet bilaterale një-orëshe nga dy delegacione me ndërmjetësues të BE. Një takim i presidentit serb Aleksandar Vuçiç me Hashim Thaçin u njoftua të premten.

Është parashikuar që temat e bisedimeve në Bruksel janë zbatimi i marrëveshjeve të arritura në Komunitetin e komunave serbe, energjinë, urën në Mitrovicë, lirinë e lëvizjes dhe menaxhimin e integruar të vendkalimeve administrative.

Ky raund bisedimesh ndërmjet ekspertëve nga Beogradi dhe Prishtina në Bruksel do të zgjasë për tre ditë.

Në prag të dialogut, zëdhënësja e Komisionit Evropian Maja Kocijanicic tha se BE-ja pret zbatimin e plotë të të gjitha marrëveshjeve nga dialogu i Beogradit dhe Prishtinës, duke përfshirë marrëveshje për formimin e komunave serbe.

“Si gjithmonë, dhe kjo për një kohë të gjatë, ne presim të plotë në zbatimin e asaj që është rënë dakord në dialogun që shkon në çështjen e marrëveshjes për Komunitetin -. Association, si dhe marrëveshjet e tjera thonë se sektori i energjisë është pritshmëria jonë Puna në këtë drejtim.. Këto takime në ditët e ardhshme janë prova konkrete se ne po punojmë për të, “u tha Koçjançiç gazetarëve.

Ajo njoftoi se gjatë raundit të ri të dialogut teknik, që po fillon sot, do të jetë pikërisht zbatimi i marrëveshjeve të arritura tashmë në dialog.

“Në mënyrë të veçantë për Asociacionit të Komunave Serbe, të energjisë, të integruar një kufijtë e kontrollit, ura në Mitrovicë dhe liria e lëvizjes..” njoftoi Kocijancic.

Ajo shtoi se pas dialogut tre-ditore në nivel teknik në Bruksel më vonë këtë javë e ndjekur nga një tjetër takim në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës.

“Të premten Përfaqësuesi i Lartë Federica Mogherini thirrje presidentit Vuçiq dhe Presidentit Thaçi në një takim në nivelin më të lartë, ku ata do të diskutojnë normalizimin e përgjithshëm të marrëdhënieve, por edhe të shohim se si për të zbatuar marrëveshjen shkon nga dialogu”, njoftoi Kocijancic.

I pyetur nëse bisedimet teknike midis Beogradit dhe Prishtinës një lloj përgatitje për dialog në nivel të lartë politik, zëdhënësja e Komisionit Evropian ka sqaruar se takimet e grupit punues fokusuar veçanërisht në zbatimin e asaj që është rënë dakord.

“Kjo punë po vazhdon, duke intensifikuar dhe duke shkuar në një drejtim të qartë të zbatimit të plotë të rënë dakord. Në lidhje me takimin në nivelin më të lartë, do të ketë një vështrim ku jemi në kontekstin e zbatimit të rënë dakord, dhe gjithashtu do të diskutojnë dhe normalizimi shëndetshëm i marrëdhënieve dhe puna në nivelin e president ” tha Maja Kocijancic.

Është parashikuar se gjatë takimit të nesërm diskutuar zbatimin e marrëveshjeve për menaxhimin e përbashkët të kufirit, dhe të mërkurën në rendin e ditës do të jetë marrëveshja për lirinë e lëvizjes dhe tabelave (veturave) te regjistrimit.

Raundi i mëparshëm i bisedimeve të ekspertëve u zhvillua më 26 dhe 27 shkurt në Bruksel.

SHPËRNDAJE